| StefanGGXX a întrebat:

Sunt clasa a cincea si maine este olimpiada la romana. Ce as putea sa fac adica sa scap de emotii si cum sa abordez lucrurile pe care o sa trebuiasca sa le scriu.Astept si altfel de sfaturi deoarece este prima mea olimpiada.Multumesc anticipat

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Astazi distreaza-te, joaca-te, nu te framanta cu olimpiada.
Maine sa mergi relaxat, sa-ti poti aminti usor de ceea ce stii.
Nu ai de pierdut nimic, dar vei castiga cel putin experienta unui asemenea "examen". happy

Exprima-te frumos, inteligibil si cursiv.
Sa ai grija, la final sa citesti totul din nou, sa n-ai greseli gramaticale!
Bafta!winking

| StefanGGXX explică (pentru Bula):

Mersi dar stii care e faza.Eu ma distrez azi si am invatat foarte mult pana acum, dar nu stiu ce sa cred. Mereu mi se pare ca nu am invatat destul.

| Bula a răspuns (pentru StefanGGXX):

Mai ai timp mult sa inveti, dar nu-ti recomand NICIODATA sa inveti cu o zi inainte de vreun examen, findca doar iti oboseste creierul.
Pentru invatat ai destul timp INAINTE, iar o zi inainte de examen trebuie odihna si relaxare!

| cuvant a răspuns:

Incearca sa nu mai inveti astazi. Iesi putin alearga, bea un ceai cu parintii sau cu un prieten. Incearca sa vezi sa un film sau sa citeti ceva care nu e legat de olimpiada.
Maine trezeste-te si ia miul dejun, asculta muzica si poti urmari niste filmulete motivationale.

| Nirvanaaa a răspuns:

Am mers in fiecare an la olimpiada (in afara de anul acesta) si cel mai bine este sa nu te gandesti ca e ca un examen ci ca pe o activitate relaxanta.Eu de obicei citeam textele de vreo doua ori si apoi scriam ceva.Nu te gandi de fiecare data:"dar oare o fi bine?", ci incearca sa fii concentrat la maxim pe lucrare.Repeta ceva gramatica restul e de creativitate mai mult. Ia pauze scurte de un minut maxim.Ca sa scapi de emotii pana primesti foaia si asa mai departe, fa exercitii de respiratie.Va fi frumos si iti va placea. Sfatul meu e sa nu scrii tot pe ciorne si apoi sa transcrii caci e posibil sa nu iti ajunga timpul.Mult succes si nota cat mai mare la lucrare!

| crud a răspuns:

Hei, ai incredere in tine! Nu degeaba ai fost selectat sa participi la olimpiada. Esti foarte bine pregatit. Desigur, pot fi si altii, mult mai bine pregatiti, dar tu esti deja in varf. Cu ocazia asta vei putea sa-ti evaluezi fortele si sa capeti experienta. Si la a 10-a olimpiada vei avea emotii, asa ca incearca sa nu le bagi prea mult in seama. Oricum, e ceva foarte firesc. Si adultii trecuti prin zeci de examene, tot au emotii in fata unei noi incercari. Deci, nu-ti face griji. Mult succes!

| MădălinaMaya055 a răspuns:

Stiu ca a trecut ziua in care aveai nevoie, dar poate te va ajuta pentru alta data mesajul meu sau ii va ajuta pe altii, m-ar bucura mult.In primul rand,de ce ai avea emotii din moment ce tu ai invatat ceea ce era nevoie,dar da, inteleg chestia asta pana la urma, si eu am trecut la un moment dat in acest gen de situatii. Spre exemplu, tu iti bazezi toata increderea si fortele tale in acel examen.Da, este o olimpiada, dar nu acea olimpiada iti va decide daca esti inteligenta cu adevarat sau nu.Asa trebuie sa gandesti.Sau sa iti repeti in gand"Nu se va intampla nimic rau" si "Am invatat deci tot ce stiu voi scrie pe foaie, deci voi promova olimpiada".Si sa fii pozitiva si cu incredere de sine.Se vede ca esti o persoana ambitioasa,implicata si este foarte bine. Exista articole pe net legat de situatia ta, si ma refer la cele de dezvoltare personala, si te vor invata sa scapi de emotii, pentru ca fara ele totul ar decurge mult mai bine, ele nu te vor ajuta sa iei nota mare la olimipada, daca nu ti le controlezi zic.Sa lucrezi pe partea asta, situatia asta, pentru ca la testele/examenele/etc viitoare sa nu mai ai emotii, si nici inainte de el sa nu mai ai, si sa il iei cu brio.Eu inainte eram ca tine,dar am invatat sa le controlez si am ajuns nici sa nu ma mai gandesc ca vai maine dau test si ce emotii am, eu nici nu prea ma gandesc, fac ceea ce imi place, si invat pentru test insa, si ma duc relaxata la test si iau nota mare.Cel putin asa e la mine, dar am trecut prin niste etape ca sa ajung aici.Bine,am si o memorie ok, nici cea mai buna, dar nici cea mai grea.