| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Sunt clasa a XII a și am ceva probleme. Sunt la uman(științe sociale) și mă sperie comentariile la română. Practic nu știu cum să învăț, văd atâta informație, mă impacientez și uit și ce știu. Mi-e frică că nu pot reține atâta informație, hai că la istorie, geografie mi se pare mai ușor oarecum, dar la română e groasă treaba. Ceva sfaturi? Voi cum învățați?

5 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Încearcă să le înțelegi. Ele au o anumită structură, iar la BAC îți scie exact ce să punctezi ca să primești punctajul respectv. Dacă încerci să le memrezi, sunt șanse destul de mari să te încurci. Poți să faci ca un fel de rezumat sructurat pentru fiecare eseu/comentariu, ca să știi ce să punctezi, iar apoi dezvoltă pe baza lor din ce îți amintești.
De asemenea, recitește un rezumat al fiecărei opere, deoarece în eseu poți scrie o mini povestire, iar pe baza a ceea ce se întâmplă, explici relația dintre personaje, anumite particularități ale genului respectiv etc.
Totuși, poate în timpul examenului va fi altfel și îți vei aminti. De exemplu, atât la BAC, cât și la examenele de la facultate, de fiecare dată aveam impresia că nu știu nimic din ceea ce am învățat, dar când primeam subiectul și mă concentram asupra lui, îmi aminteam destul de multe informații. Chiar dacă ai impresia că ai uitat, udeva, informația respectivă este păstrată și atunci când ai nevoie de ea, rvine la suprafață.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Comentariile nu sunt de invatat ca papagalul! In mare, citesti lucrarile respective si ce ai de comentat faci pe loc. Trebuie sa inveti doar despre autori si despre curentele literare cit de cit. Plus ceva citate. Cine invata papagaliceste mizeriile alea de comentarii nu e normal la cap.

| dinaprilie a răspuns:

Imparte/l in patru si sintetizeaza fiecare, unesti in 2-3-5 pagini si cam aia trebuie sa fie..altfel si o cana de ceai de tei zice ca ajuta

| PsyhoChild a răspuns:

Si eu sunt in clasa a 12 a.
Sfatul meu este sa incepi sa le inveti in ordine cronologica putin cate putin pentru a-ti antrena memoria. Nu te incarca cu informatii de la inceput, ai destul timp sa inveti toate comentariile.

| Kiara7 a răspuns:

îți recomand să citești rezumate pentru fiecare, pe mine m-a ajutat asta. și sa iti faci o schiță pentru fiecare opera, câteva cuvinte cheie pentru tema, titlu, personaje etc.
eventual poți sa înveți doar relația dintre personaje și particularitatile operei, fără caracterizarea personajului pentru ca deja o ai în eseul cu relația lor. (asa am făcut eu și mi-a fost mai usor). acum, ideile principale/importante le mai legi și tu prin niște cuvinte și fraze de umplutura.
mai mult, trebuie sa ai doua secvente relevante pentru acțiune (dacă e relație sau caracterizare, sa fie despre trăsătura domninata de caracter a personajelor, dacă sunt particularități, despre ideea principala a operei). am zis sa precizez asta pentru ca mulți dintre colegii mei nu aveau eseurile asa și au luat note mici.