| Rose123 a întrebat:

Sunt clasa a8-a si am dubii in privinta alegerii profilului. Imi place matematica,dar am inteles ca la un profil mate-info se pune accent si pe fizica si chimie,materii care nu imi plac foarte mult. Din cate mai stiu (sau mai bine zis : din cate am auzit) cel mai avantajos pentru viitor e profilul mate-info deoarece dupa terminare exista mai multe variante de facultati. In acelasi timp am auzit si ca acest profil necesita si cele mai multe ore de munca acasa, efort suplimentar etc. Intrebarea este ce alte variante mai am (de profil)? Si vreau cat mai multe detalii despre fiecare profil existent si parerile voastre. Cum vi se pare la un liceu cu profilul respectiv? Ce sfat imi dati? Iar pentru cei din Bucuresti : Ce liceu imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| zozoMik a răspuns:

Bunahappy
Uite ce stiu eu...
Stiu ca poti sa urmezi orice facultate doresti, indiferent de ce profil ai ales tu(totuuusi o sa ai nevoie de ceva meditatii in functie de ce facultate decizi sa urmezi, desigur daca ceea ce faci la liceu nu are d`aface cu facultatea pe care vrei sa o faci.)

Uite cum te sfatuiesc eu, gandeste-te care e materia care iti place cel mai mult, stiudiaza atent fiecare profil si vezi pe ce pune el accent.
Nu te descuraja daca profilul ales de tine are materia care iti place cel mai mult insa pune accent si pe o alta materie. Fa-ti o idee despre cat de bine crezi ca ai putea sa te descurci la acea materie, daca iti dai silinta o sa fie ok happy
Profilele pe care le poti urma sunt:

Filologie: se pune accent pe romana ( desigur) limba unu ( engleza sau franceza, depinde de ce ai studiat prima data, dar eu stiu ca de regula engleza este), latina, geografie sau istorie la alegere + info.
Din astea dai la BAC deci astea sunt importante:S
Eu aici sunt si nu m-as muta la alt profil happy Imi place tare multpuppy dog eyes

Profil Stiinte ale Naturii
Dai teza la: romana, mate, chimie/fizica/biologie( doua la alegere ).La stiintele naturii(bio-chimie. or whatever) dai teza la mate, romana si la 2dintre fizica,chmie,biologie (la alegere). Bac'ul (probelescrise, caci oralele sunt la toti aceleasi) il vei da la romana,mate, o materie dintre fizica,chimie,biologie (la alegere) sila inca o materie care sa nu fie de profil (spre exemplu :sport, istorie, geografie, economie, filozofie, o limba straina lacare nu ai sustinut deja proba orala etc.)

Matematica - info ( profilul ce te atrage)
cred ca stii deja pe ce se pune accentullaughing
partea buna e ca din cate stiu eu e mai usor cu geografia si fizica.
Partea rea e ca dai BAC din M1, adica matematica mai greeealaughing dar daca iti place asa mult matematica,,, dai inainte``
Profil economic

Cam ca la mate info doar ca diferenta este facuta de nivelul la care se studiaza matematica, se
face M2(de nivel mediu) si mai fac in plus 3 module ce tinde economie si contabilitate, fac practica la o unitatecomerciala, teza o dau din mate, lb.romana si o lb straina.

Profilul Stiinte Sociale
Stiu ca de la acest profil poti sa dai la drept, jurnalism, psihilogie, stiinte politice.
E un profil complex, nuse face nimic "la greu". Faci fizica, chimie si bio doar 2 ani ( primi 2).
Partea rea e ca faci doar o ora de mate pe saptamanalaughingpunanduse accent pe istoriieehappy

Asa ca...e alegerea ta...trebuie sa tii cont doar ca daca vrei sa faci o facultate ce nu tine de profilul tau.ori incepi de la 0 ( si faci meditatii) ori urmezi ceea ce iti permite profilul.

Facultati pentru fiecare profil:
Filo: Limbi si literaturi straine, Litere, Drept, Geografie si turism, Istorie si bineinteles Lb. Rom. ( haha eu dau la medicina puppy dog eyes laughingwinking :X )
Mate-info: Automatica, cibernetica, electronica si electrotehnica, ASE, SELS (studii economice in lb straine, daca tepricepi), facultatea de matematica si informatica etc.
Stiinte: Medicina cel mai probabil.

Economic: Pe diploma o sa ai o singura specializare cea de subprogramator si habar nu am sincer ce poti urma:Slaughing

Stiinte sociale: drept, jurnalism, psihilogie, stiinte politice. ( tare, parerea mealaughing )

Cam atat, sper ca ti-am fost de ajutor!

| Rose123 explică (pentru zozoMik):

Multumesc foarte mult! Chiar m-ai ajutat!

6 răspunsuri:
| notsurewhoiam a răspuns:

Eu sunt la profil de stiinte ale naturii si nu iti recomand sa dai daca nu iti plac chimia, fizica si biologia pentru ca sunt materiile de baza.La mate-info o sa faci in primii ani 4 ore de mate si 3 de fizica la fel ca mine, dar o sa faci vreo 5-6 de info care o sa te ajute sa devii un inginer/expert IT meserii banoase si de viitor. Daca iti plac istoria, geografia si limbile poti sa dai la filologiede unde poti ajunge la stiinte politice, litere si drept(meserie foarte cautata). Poti sa dai si la profil economic daca iti place matematica pentru ca e destul de usor si mai departe ai si post asigurat.Ai putea sa dai si la un profil de desen liniar si arhitectura daca exista la liceul din zona si ai iesit cel mai castigat. Oricum daca zici ca stapanesti matematica o sa te descuri si cu fizica deci poti merge la mate-info linistit si de acolo ori la arhitectura ori la inginerie sau in domeniul IT te poti descuraca daca te tii de treaba.

| Rose123 explică (pentru notsurewhoiam):

Multumesc mult pentru raspuns si pentru timpul acordat!

| CaffeBoy a răspuns:

Eu zic sa mergi pe mate info, ai un avntaj ca esti din Bucuresti deoarece gasesti profesori "relativ" buni.

Nu e vorba ca necesita cele mai multe ore de munca, depinde de cat de bun v rei sa fi.

| axel112 a răspuns:

Conteaza ce vrei sa ajungi de exemplu eu vreau sa ma fac arhitect si cel mai usor intru de la mate-info ce vrei sa devi?

| Rose123 explică (pentru axel112):

Pai...inca nu stiu big grin Probabil vei spune "Pai atunci cum sa te ajut? " Stiu laughing Mereu mi-a fost greu sa iau decizii (si de obicei le iau pe ultima suta de metrii)