| Ode34 a întrebat:

Sunt fata, am 14 ani, trec a8-a ...si DA,m-am gandit si inca ma mai gandesc la ce liceu/profil o sa merg,practic ce-mi place sa fac pe viitor.M-am hotarat sa merg la ss (stiinte sociale),deoarece imi place romana,geografia,istoria, engleza..etc,nu-mi place de nicio culoare franceza,cu matematica ma inteleg destul de bine,chimia este ok,nu prea-mi place fizica,imi place sa cant,muzica pop(sunt constienta ca vrea sa fie doar un hobby si ca nu prea am sanse ). Stiu ce materii se fac,din ce-am mai auzit si am citit pe diferite siteuri,din ce dam tezele/bacul, ce facultati poti urma ..etc. Problema e, ca vreau sa aflu mai multe.Cum ar fi :
1 - Ce materie/materii va da(u)batai de cap?
2. Dupa cum am spus mai sus,nu-mi place engleza,si vreau sa merg la un liceu unde am vazut ca se mai face si germana,italiana si spanioala pe langa limba de baza, engleza si franceza.Cum se procedeaza? Mi se pare ca am vazut pe site-ul oficial al liceului ca te pun sa alegi intre germana-franceza si italiana-spaniola.Eu as vrea sa fac foarte putina franceza. Nu-mi place franceza fiindca am anumite "sechele" din clasa a5-a si a6-a cu o profesoara care m-a facut sa urasc aceasta limba + mentalitatea francezilor, pur si simplu mi-e scarba big grin
3-Vroiam sa dau la academia de politie,initial,dar m-am razgandit prin prisma faptului ca nu sunt o iubitoare a sportului (desi am 1, 65 si 53 kg ) si nu prea pot eu alerga asa mult,stiind ca se dau nisite probe de rezistenta/viteza (la probele scrise,n-am treaba,acolo le-as lua ) si fiindca am fost azi la un consult oftalmologic si am intrebat daca as putea fi acceptata in cadrul acestei facultati,fiindca am o mica deficienta la o ochiul drept,mai exact miopie,dansa mi-a spus ca nu cunoaste baremurile (oricum,se schimba dupa an la an). Niste facultati de viitor,stiti? Adica mno,eu ma gandesc de pe-acum pentru ca vreau sa urmez acelasi profil, ca sa-mi fie mai usor.
4 -Cum este la liceu,adica in cadrul acestui profil,e greu? Se toceste mult? Ma gandeam ca pot da si la finante-banci,fiindca se face si matematica laughing Oricum, mai sunt aproximativ 5 ani.
5-Va pare rau ca sunyteti la acest profil? Daca da,argumentati!
Multumesc anticipat, vreau raspunsuri concrete sau cel putin sa ma ajute cat de putin. :* big grin Dau fundita! big grin

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Am o prietena care a facut liceul la acest profil. Iata cam ce am inteles de la ea:
1. A fost enervant la inceput pentru ca era foarte multa cantitate de informatie. Nu e ca la real unde aplici rationamente pentru a rezolva problem de mate sau fizica. Aici pur si simplu derulezi niste fire epice ca si cum ai viziona in mintea ta un film cu evenimentele de la istorie. Ea a avut probleme cu retinerea tuturor anilor...o inteleg, eu cel putin urasc istoria laughing. Latina iarasi a fost greuta pentru ca nu prea a facut in scoala si am impresia ca dadea si teza la asta!
2. Nu ar trebui sa asociezi materia cu profesorul. Inevitabil, asta se intampla...Insa nu e drept. Franceza iti este foarte utila. Oricum, germana sa stii ca e cam cea mai grea limba pe care ai fi putut-o alege... Eu prefer franceza. Si nici nu inteleg dezgustul pentru francezi. Cel putin ei au strazi curate, mancare buna, vin bun dar nu alcoolici retardati si scandalagii, istorie de care sa fie mandri nu ideea ca au fost supusi tot timpul si muzee, cultura; in fine, gusturile nu se discuta. Procedura aceea cel mai sigur o afli pe la secretariatul liceului.
3. Facultati care ar merge cel mai bine cu profilul acesta ar fi dreptul, filologia- limbi straine sau relatii internationale, chestiuni umaniste. La acest profil in liceu se pot lua medii astronomice, chiar perfecte, la bac. Asta te ajuta la ASE Bucuresti de exemplu. Acolo se intra 100% media la bac, fara teste. Daca vei opta pentru asta, vei intra lejer dar iti va fi foarte greu daca nu te apuci de invatat economie si niste matematica. Altfel, risti sa ajungi cu multe restante sau chiar sa vrei sa te lasi, nefacand fata. E trist sa se intample asa ceva. Altceva nu stiu ce sa zic. Dar gandeste-te bine. Inca mai poti sa te transferi la alt profil. Parerea mea este ca realul are mai multe oportunitati. Nu incerc sa descurajez, dar daca te gandesti sa urmezi ceva pe informatica de exemplu, care e de viitor, nu ai nicio sansa de la uman. Ah, mai poti sa optezi pentru profesorat gen la limbi straine, romana sau religie. Medicina teoretic o faci de oriunde, dar nu iti recomand daca nu esti stiintele naturii.In plus, chiar si asa, e nevoie de pregatire macar in 2 ani la biologie si chimie.
4. Desi sunt realista, uneori sunt subiectiva. Voi incerca sa nu o fac. In orice caz, oriunde ai fi, orice materie poate fi lipsita de toceala daca iti place. Pana la urma, cam asta e cheia succesului in viata. Daca faci ceva din sila si obligatie, nu ajungi departe si clar nu faci performanta. Exact ce ziceam mai sus cu finante si banci sau ASE.Gandeste lucid situatia. Daca vrei asta, va trebui sa dovedesti seriozitate. Eu cred ca te ajuta mai mult profilul mate-info ca oricare altul. Ai nevoie de economie, matematica. Sa intri la o facultate e cea mai usoara parte, fara suparare. Sa faci fata e greul adevarat. Inteleg ca nu iti place fizica dar nu ti se pare ca, pe termen lung, iti va fi mai bine facand 4 sau 5 ore de mate? La uman nu mai faci mate in ultimii 2 ani de liceu. Daca ramai acolo, cumpara manualul de mate la mate-info si apuca-te de treaba singura, in fiecare an. Eventual fa pregatire daca nu reusesti singura.
5. Prietenei mele i-a parut rau la inceput. Cred ca toti suntem in cautarea vocatiei la varsta aceea. Lasa-ti putin timp, sa vezi cum se misca lucrurile. Vei constata de una singura daca ti se potriveste sau nu. Decizia ar fi bine sa o faci pana termini a10a. Dupa e deja cam tarziu. Stiu ca e devreme, dar pentru bac trebuie sa te pregatesti din vacanta de vara din a11a ca sa ai note bune; altfel, cam greu. La romana, sa faci fiecare eseu cand zice profesoara, nu amana ca se aduna si nu faci fata!
Sper ca am ajutat! Mult succes mai departe.

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Engleza este o limba usor de invatat. Germana este groaznica. Substantivele au fiecare genul lui si declinari (in engleza e mult mai simplu). Engleza are o mana de verbe neregulate, germana o tona, care trebuie invatate pe de rost.
Vezi daca nu ai putea face engleza si spaniola. Cu astea doua te intelegi cu majoritatea oamenilor de pe glob.
Italiana este foarte putin vorbita in lumea asta, germana mai mult in Europa iar franceza nu cine stie ce.
Mergi la mate-info, orice ai face in viitor, vei avea nevoie de calculatoare si iti va folosi.
Mergi la un liceu cat mai bun. Nu este mult mai greu decat la unul prost, viata e mai frumoasa la un liceu bun (mai multe distractii de calitate, ai mai putini golani) si vei vedea diferenta cand vei ajunge la facultate.
Ar fi bine sa mergi pe medicina sau IT asa cum ti-a sugerat intrlp.

| Radu284 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti nu numai la ce iti place, dar si cum vei face bani in viitor. Desi se pot castiga bani si din asta (in special cu limbile straine), ai mai multe sanse cu ceva gen informatica. Numai ca problema este ca la informatica nu o sa ai profesori buni, care sa explice lucrurile bine. Programa la informatica este facuta extrem de prost.

Si ar fi o idee foarte buna sa te 'impaci' cu limba engleza, fiindca fara ea iti va fi extrem de greu sa iti gasesti un job bun. Nu e asa grea.

| Ode34 explică (pentru Radu284):

Mie-mi place engleza foarte mult, franceza n-o suport, cine a fost atent la punctul 2 si putin la introducere, si-a dat seama ca la franceza faceam referire! Oricum, multumesc!

| intrlp a răspuns:

Deci,daca te duci pe stiinte sociale o sa fii somera 99%. Parlamentari fara numar, avocati cu gura mare s.a.m.d.Iti recomand medicina, acolo se castiga chiar bine, mai ales plasticiana.Sau pe IT, si acolo ai viitor si esti bine platita. Apoi nu iti doresti sa faci germana.Nu iti place engleza care e cea mai usoara limba dupa mine, deci o sa urasti germana.Alege italiana-spaniola, nu vrei sa inveti lb. lui Hitler.Ca facultate medicina sau calculator.La profil ss(trupele lui Hitler)se invata de rupi.Ai putea sa te faci bancher, acolo se castiga bine.Sincer nu imi pare rau la ce profil sunt ca inca nu am ajuns acolo. Funda?

| Ode34 explică (pentru intrlp):

Bun..mersi de raspuns,am gresit acolo mai sus,unde am scris ''engleza'' in loc de franceza, sa ne intelegem, eu ador engleza happy.La medicina nu ma bag, fiindca mi-e frica de zilele alea in care mergi intr-o camera plina cu (,) cadavre.Deci,mie un doctor oftalmolog mi-a zis ca daca mi-e frica de sange sau ceva de genul, e o problema. Spunea ca a ajuns acolo, in acea camera si i-a venit rau cand un doctor i-a taiat capul unei fetite, macar de era adult laughing.

| TraianCostea a răspuns:

Sunt Mate-info, dar multi oameni (inclusiv prietena mea, cu care fac acasa aproape tot ce i se preda la liceu) sunt la ss. In a 9-a si a 10-a nu ar trebui sa ai probleme, doar ca logica din a 9-a e o materie pe care ori o prinzi, ori nu. E genul ala de materie la care ai ori 10 ori 5. In a 10-a faci stiinte antreprenoriale, este o materi extrem de frumoasa. As fi vrut sa o am in fiecare am, dar...nu eu fac programa. In a 11-a vei avea economie, aceasta fiind materia ce te poate ajuta pe viitor. Este ceea ce se cauta intr-o oarecare masura si oricum te ajuta sa iti dezvolti capacitaci utile pentru viata de zi cu zi. Filozofia din a 12-a se incadreaza in acelasi domeniu cu logica (10 sau 5). In legatura cu franceza nu mi-as face griji, profesorii de franceza de la liceu sunt constienti ca nimanui nu ii pasa si sunt foarte permisivi. In cel mai rau caz dai de un profesor care se preface ca isi face ora si ajungi sa ai intre 10 si 8 media. Nu este un profil greu, cel putin nu in comparatie cu mate-info. Cea mai buna facultate pe care o poti face este ceva din cadrul universitatii ASE, pentru ca acolo orice facultate ai alege tot faci economie. Apropo, in primul paragraf ai spus ca nu iti place franceza, iar la punctul 2. ai spus ca nu iti place engleza. M-am prins ca la franceza te refereai, dar voiam doar sa iti zic sa fi mai atenta.