| Louisa28 a întrebat:

Buna TPU!

Sunt in clasa a 11 a si am o intrebare legata de caracterizarea personajului dintr-o comedie studiata("O scrisoare pierduta") :voi ce personaj ati alege? Am vazut ca foarte multi opteaza pentru Cațavencu.

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Zoe.

| Lukasssz a răspuns:

Cetateanul turmentat.

| Louisa28 explică (pentru Lukasssz):

Un chip viabil, un personaj tipic societatii din toate timpurile - iti multumesc foarte mult de sugestie.

| Vântulalb a răspuns:

Agamita Dandanache.

| GPA a răspuns:

Nu trebuie să optezi pentru același personaj. Eu, la subiectul de caracterizare a personajului din comedia "O scrisoare pierdută" m-am axat foarte mult pe trăsăturile lui Ștefan Tipătescu, a faptelor și gesturilor acestui personaj, cum este el văzut atât în societate cât și din prisma celorlalte personaje, pentru că se știe că este prefectul județului (un stâlp al puterii locale). Ștefan Tipătescu gravitează în jurul celorlalte personaje, pentru că este, din punctul meu de vedere, cel mai bine caracterizat personaj, de Trahanache, de Nae Cațavencu, de polițaiul Pristanda și de Zoe.

| Louisa28 explică (pentru GPA):

Multumesc mult!