| Ryot0 a întrebat:

Buna TPU sunt in clasa a 7 a si părinții mei ar vrea să ne mutăm în Germania la vara. Sunt de acord dar problema este ca nu stiu germana. Pot invata germana de un nivel a2-
b1 intr-un an sau macar sa inteleg cat de cat limba? Scoala acolo este mai usoara decât cea din ro? Ar fi mai bine sa raman in ro pana dau examenul din a 8 a?

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu știu cum este școala în Germania, deși îți spun din ceea ce știu de la prietenii care au copii care au venit aici, copilul învață timp de un an de zile cu alți copii de alte naționalități la școală, abia în anul următor este integrat in clasa in care urma să fi. Tu că și copil o vei prinde rapid, așa că până să pleci la anul, poți să o studiezi de pe YouTube, există lecții pas cu pas.
Succes!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca intrerupi scoala 1 an si faci acolo cursurile de limba germana pentru straini + practica limbii zilnica peste tot nu cred ca vei avea probleme mari la scoala, acum asta depinde de abilitatea ta de a invata o limba straina care nu este foarte simpla, dar nici foarte complicata. Cat despre inscrierea in sistemul scolar german asta depinde de rezultatele tale scolare de pana acum si de ceea ce iti doresti sa faci pe viitor. Sistemul scolar german este foarte diferit de cel romanesc asa ca te sfatuiesc sa pleci odata cu parintii tai, sa faci un an de pauza ca sa inveti limba bine apoi sa-ti continui studiile pe una din cele 3 filiere germane. Iti recomand sa citesti articolul de mai jos, iti explica foarte bine: http://www.integraledu.ro/ro/articles/sistemul-educational-german---abitur

| Ryot0 explică (pentru andreia67):

Da dar nu ar fi o problema daca fac pauza un an? Ar fi mai bine sa termin clasa a 8 a in ro? Este o problema varsta pe care o am daca ma duc acolo si ma înscriu?

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ryot0):

Dacă aveai vârsta de 17 ani atunci era o problemă, căci elevii la vârsta asta absolvă liceul, tu ești prea bine că sa înveți limba direct la școală în Germania. Nu ești primul și nici ultimul in situația ta, așa că nu trebuie să-ți faci vreun stres de pe acum. Profesorii de acolo au metodele lor foarte bune de predare a limbii germane.

| Ivy86 a răspuns:

Eu nu știu cum e în orașul în care vei sta dar Germania (și restul tarilor europene) au un program foarte bun (și gratuit) de integrare a străinilor (adică cursuri gratuite de germana, clase speciale de străini, consultanta etc).
Deci primul lucru când ajungi acolo e sa te informezi în privința acestora. Pana atunci încearcă sa înveți cât poți, ia cărți de germana clasa I, II, și începe cu începutul.
Poate câteva ore de meditație pe lângă nu ar strica.
Plus dacă ști limba engleza îți va fi mult mai ușor (au același rădăcină, se aseamănă).
De asemenea dacă ști engleza bine îți recomand aplicația Duolinguo. E foarte bună.
Bafta.