| 愛日本 a întrebat:

Sunt la facultate si as vrea sa depun cerere pentru bursa sociala(parintii mei au venitul minim pe economie).Dar eu m-am inscris la Work&Travel. Este vreo pronlema?
Desi nu as vedea de ce, pentru ca este ca un loc de munca pe perioada verii.
Si daca va intrebati de ce vreau bursa si eu merg cu WT (fiind un program destul de scump) este pentru ca am platit taxele din economiile si banii munciti de mine, iar pentru restul apelez la imprumutul de la banca.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu cred ca e problema, sau daca apare vreuna poti duce dovada imprumutului, dar slabe sanse sa intrebe cineva. Sa-mi zici cum e cu programul, te rog, si unde te duci

| 愛日本 explică (pentru Adry05):

Am fost la agentia Student Travel si am spus ca doresc sa ma inscriu in program. (am mers cu doua prietene, si ele s-au dus mai devreme cu cateva zile) si am intrebat daca pot sa merg cu ele. Puteam, pentru ca ele inca nu si-au ales locul de munca. Deci am zis ca vreau sa merg impreuna cu ele si mi-a dat cateva foi de completat, apoi un scurt interviu si dupa am ales cu fetele in ce loc mergem. Sunt o gramada de variante, noi am ales housekeeper la un hotel de pe o plaja mai in jos de New Jersey. Ne-am inscris si ne-a anuntat ca o sa avem inteviu cu angajatorul care e saptamana viitoare.
Se percep niste taxe la inceput, de inscriere in program 200$(cred ca era 150$ daca mergeam in toamna) pe care o achiti cu raiffeisen bank, dar trebuie in dolari nu lei. Dupa ce achiti taxa asta o sa iti dea contractul cu care mergi la BRD pentru imrpumut, aici ai nevoie de un girant(un prieten sau ruda care sa fi lucrat 1 an cel putin). Apoi inainte de interviul cu angajtorul platesti 100$.
Restul taxelor...pentru viza 160$ la ambasada, pentru restul programului 800$ si ceva, biletul de avion aproximativ 1000$ alte taxe, si bani de buzunar. Cam 2500-2700$ in total, pe care o sa-i imprumut de la banca.

| Adry05 a răspuns (pentru 愛日本):

Super tare, daca te accepta in program si pleci, am putea tine legatura sa-mi povestesti atunci pe moment cum e totul? E super interesanta experienta si m-ar tenta si pe mine sa ma inscriu

| 愛日本 explică (pentru Adry05):

Sigur. Lasa-mi Facebook-ul tau in mesaj, sau insta