| UserFlore a întrebat:

Sunt la liceu, la filologie si dupa terminarea liceului nu stiu ce facultate sa urmez. M-am gandit la facultatea de management. As putea sa o urmez avand in vedere ca sunt la un profil ca acesta? Iar dupa terminarea facultatii as putea gasi un loc de munca?
Merita?
A doua optiune ar fi Psihologia, dar mi-e teama ca nu voi fi cautata, a treia ar fi Dreptul dar stiu ca multi fac facultatea si loc de munca nu gasesc.
Ceva idei?
Multumesc!

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Facultatea nu conditioneaza profilul liceului terminat, ci numai sa fii absolvent cu diploma, adica sa ai bacul luat.

| OoBunnyoO a răspuns:

Documenteaza-te despre fiecare in parte si vezi ce te atrage cel mai mult.
Filologia merge mana in mana cam cu orice facultate pe care ai descris-o mai sus.
Cat despre facultatile de viitor, crede-ma ca nu exista asa ceva. Daca ar fi, toata lumea le-ar urma. Ceea ce va conta in facultate va fi pasiunea pe care o ai. Daca iti place te vei face remarcata si iti vei gasi de lucru. Studentii pasionati se deosebesc intotdeauna de restul. De aceea, este foarte important sa faci ceea ce iti place. Asa ca, intereseaza-te cat poti de mult, inainte sa faci o alegere.

| unprietenaproape a răspuns:

Alege ce-ti place, citeste despre fiecare in parte si vezi ce ti se potriveste, ce te atrage pe tine. Cei care dau la psihologie isi doresc sa ajute oamenii iar cei care au dat la drept si nu si-au gasit un loc de munca a fost pentru ca altii au fost mai buni decat ei si au continuat, adica si-au dorit sa devina magistratisi au invatat. Despre management nu stiu dar ca sa nu iti fie greu ai putea invata materia pe care o invata ei la liceu acum, asta ca sa nu ramai in urma. Cei care sunt atrasi de un anumit domeniu inca din liceu invata despre el prin mijloace proprii cum ar fi internetul, nu e o piedica

| Sandru_Raluca_1994 a răspuns:

Poti sa urmezi ce facultate vrei tu, profilul liceului te afecteaza doar prin faptul ca iti va fi mai greu sau mai usor sa intelegi ce studiezi la facultate.Mai departe tu trebuie sa te hotarasti, care te atrage mai tare.Important e sa alegi ce iti place tie.Eu iti urez noroc!