| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la liceu si as vrea sa merg la o facultate in strainatate cand termin (de preferat in Anglia). As vrea sa stiu:
1. Daca am sanse sa intru cu bursa. Tin sa mentionez ca mediile mele generale sunt peste 9.60 (din generala pana acum, iar la liceu am avut mereu peste 9.90). Sunt olimpica nationala la biologie si matematica.
2. Daca stiti vreo facultate cu predare in limba engleza care ofera burse. As vrea ca facultatea sa aiba sectie pentru biologie.
3. Cum imi pot gasi de lucru acolo? Familia mea nu are suficienti bani incat sa ma poata intretine in strainatate.
Si daca imi mai puteti oferi si alte informatii mi-ati fi de mare ajutor. Multumesc anticipat! ^.^

1 răspuns:
| SweetChildOAxls a răspuns:

Sanse sa intri cu bursa sunt, dar trebuie sa te gandesti in primul rand ca nu esti singura cu medii mari. In Anglia sunt foarte multi candidati pe locurile facultatilor foarte cunoscute.
Facultati cu predare in engleza cu sectia de biologie sunt multe in Romania si in alte tari, dar cel mai bine ar fi sa iei o brosura de la facultatile care ti se par cele mai potrivite pentru tine, si sa vezi exact ce au. Stiam, de asemenea, ca sunt targuri la care te poti interesa.
Poti avea un part-time job, special pentru studenti, si cred ca vei fi platita destul cat sa te poti intretine iar apoi daca ai medii mari si termini examenele cu brio, poti gasi si ceva de munca.