| anonima2311 a întrebat:

TPU! Sunt la un colegiu(Braila) cu profil uman, stiinte sociale, clasa a 11-a. Mi-as dori sa devin educatoare/invatatoare, insa nu stiu cat de bine mi-am ales profilul la liceu pentru asta. Intrebarile mele sunt: 1. Mi-ar fi de folos faptul ca am ales acest profil cand am intrat la liceu, avand in vedere ca mi-as dori sa lucrez cu copiii?
2. As vrea sa stiu daca pot urma un curs de pedagogie in invatamantul prescolar/primar (nu in cadrul liceului meu, pentru ca nu exista) chiar daca nu sunt intr-un liceu pedagogic.
3. Ma ajuta cu ceva in viitoarea mea cariera faptul ca sunt de un an voluntar la Crucea Rosie si nu intentionez sa renunt la voluntariat + faptul ca in curand voi avea certificat de prim-ajutor?
4. Daca urmez, dupa liceu, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei(Pedagogia invatamantului primar si prescolar) din cadrul Universitatii "Ovidius"(Constanta) voi face aici practica? Voi avea, mai apoi, nu 100% sigur, dar sanse de 80% sa gasesc un loc de munca conform profesiei mele?
5. Credeti ca, avand calificare in domeniu, voi avea un salariu mai mare ca cel al educatoarelor/invatatoarelor necalificate?

1 răspuns:
| Mwha a răspuns:

Trebuia sa te duci la liceul pedagogic