| Edyez a întrebat:

Bună TPU, sunt pe clasa a 8 a și nu sunt foarte bun la engleza, pot spune că înțeleg cât de cât, cu scrisul stau mai prost și cu pronunțatu la fel. În fine, știu că încă mai am mult timp dar vara asta am examenul, vreau sa intru la un liceu bun sa-l termin și să iau bacul apoi as vrea sa mă mut o perioada măcar în America sa vad cum e deoarece chiar daca n am fost niciodată acolo iubesc tara asta nu știu de ce și acolo as vrea sa vad daca se 'poate trai'. Problema e cu engleza, sunt conștient că e foarte important de aia vreau sa mi spuneti dacă aveți idee cum s o învăț ușor, cum am spus eu mai pot prinde și învață multe lucruri despre ea din acest ultim semestru de școală gimnazială și din liceu dar eu până la 16 ani vreau s-o știu în proporție de 80% aveți vreo idee ceva pe lângă ce fac la școală și ce voi face la liceu cum s-o învăț?

Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Uită-te la filme și desene animate în engleză și pune subtitrarea tot în engleză. La început îți va veni mai greu, te vei opri să mai cauți cuvinte în dicționar, dar în timp te vei obișnui și va fi foarte bine.
Ascultă melodii în engleză și încearcă să scoți versurile fără să te uiți pe internet. După ce termini de scris versiunea ta, verifică-te cu versiunea de pe internet. Tradu toate cuvintele necunoscute, astfel încât să înțelegi 100% textul.
Fă-ți cont pe Duolingo și joacă-te cu aplicațiile de acolo. Sunt funny și prinzi multe cuvinte.
Citește, (ok, poate părea stupid dar crede-mă că nu e!) cărți pentru copii în limba engleză. Tot așa, caută ce nu știi în dicționar. După ce observi că te descurci cu cărțile simpluțe, poți încerca să citești Harry Potter sau ceva complicat. Măcar 10 minute citește din carte cu voce tare.
Important e să scrii tu cu mânuța ta cuvintele pe un caiet special pentru asta, pentru că atunci când le scrii creierul tău are tendința de a le reține mai repede.
Stabilește-ți un program zilnic de engleză, pe care să-l respecți. E important să te ții de el, pentru că practica zilnică ajută la atingerea obiectivului tău.
Caută teste gratuite de engleză pe internet pentru a-ți verifica gramatica, înțelegerea etc. E posibil să găsești chiar și manuale sau culegeri cu exerciții în engleză pe care să le poți descărca gratuit. Printează-le și folosește-le.
Încearcă și să scrii compuneri pe teme alese de tine, care îți plac. Sau scrisori (ar fi fain să ai un prieten care vorbește engleza nativ cu care să comunici în engleză prin e-mail).
Încearcă să vorbești cu prietenii în engleză. Sau roagă-i pe cei mai pricepuți să-ți verifice compunerile și ce mai lucrezi acasă.
În ultimă instanță, dacă te știi genul leneș și nu foarte autodidact, investește într-un meditator happy E mai costisitor, dar merită!
PS: Ai să vezi că dacă ajungi în SUA ai să prinzi foarte bine engleza. Asta pentru că o vei auzi și vei avea de-a face cu ea non-stop.

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Vrei sa mergi in america sa vezi cum e? pai cum anume intentionezi sa ajungi in america? In america deocamdata nici in vizita nu poti veni daca nu indeplinesti numite conditii, dapai sa mai si locuiesti.Referitor la faptul ca stii sau nu engleza, asta nu te impiedica sa poti locui in america, adica engleza sau nivelu de engleza te ajuta la job, dar depinde ce o sa vrei sa lucrezi. Daca vrei sa lucrezi la office stiu si eu, sau sa fiu mai scurt tu cu liceul si la engleza ce o stii ce zici e de ajuns, adica no sa lucrezi tu cine stie ce cu liceu.Cum inveti cel mai bine? Invata cuvinte, repta zilnic cuvinte cat mai multe, apoi treci la legat cuvintele la facut fraze.Cu ce spui tu cu pronuntia stai linistit ca no sa vorbesti ca un american si nu-ti cere nimeni lucru asta.Nu te chinui sa inveti engleza engleza aia din Anglia cai urata cu spume laughing americanii rotunjesc cuvintele ei vorbesc ceva mai melodios fata de englezi,cel mai bine ar fi sa te uiti la desene animate dar fara traducere vocala,cam vazut acum la romani au bagat tradus vocal,e naspa,deci cauta canale de desene animate americane si te uiti asa zi de zi si inveti,asa invata si americanii copii cand sunt mici,toti se uita la desene animate.O alta modalitate ar fi sa stai bot in bot cu un englez toata ziua sau cu o fata care e englezoaica,americanca oricum una sa nu stie romana.Ce zic eu e pentru persoanele care prind mai greu o limba straina,de care se prinde mai greu sa zic asa.Din ce mi-au spus unele cunostinte in RO la scoala se invata limba engleza,deci nu te chinui sa-i copii pe aia la pronuntie,pronunta asa mai romaneste cai mai frumos laughing.ar mai fi ceva de spus, ar fi fost bine sa fi facut scoala aici, sau daca faci acolo liceu si apoi vii aici ar fi bine sa megi sa faci un colegiu aici sau o facultate, o scoala facuta aici este f bine vazuta si de ex daca ai facultate te scoti faci bani balamuc chiar daca nu stii prea multe laughing.Hai sa iti dau un sfat asa doara ca idee. Daca ai ajunge in america, nu stiu daca iti place ar fi bine sa te duci sa te faci farmacist, mai buna meserie ca asta mai rar.Plin de bani si fara prea multe batai de cap.Nou angajat iei undeva la 60$ pe ora asta pentru inceput apoi nu mai stiu, cu cine am vorbit a spus ca numi poate spune acum cat castiga laughing, deci stai intr-o farmacie, nu lucrezi noaptea, nu lucrezi cu bolnavi, nu riici greutati si asa mai departe.Bine eu zic dar cine stie tu ce ganduri ai sau cat de capabil esti. Oricum bafta la ce urmeaza sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai greu sa ajungi acolo, traind acolo o inveti fara probleme, SUA nu e ce vezi la televizor.

| Ivy86 a răspuns:

Fă-ți un cont pe Duolingo sau descarca aplicația. E foarte buna.

| gabriela2201 a răspuns:

Din experienta mea de lucru in strainatate pana in prezent, in Europa si in America au scazut conditiile bune de lucru si salariile, mai ales pentru incepatori e greu, dar piata muncii din Orient ofera conditii nesperat de bune de lucru si trai (tarile exportatoare de petrol) si poti sa te descurci doar cu engleza, care iti trebuie doar conversational, majoritatea sunt veniti la lucru din tari unde nu vorbesc engleza. Descarca lectii audio de pe internet, in special cele de conversatie uzuala.

| gabriela2201 a răspuns:

Depinde ce job te intereseaza. America e buna la marketing, de aceea a fost intens promovata ca fiind ''tara tuturor posibilitatilor''. Nu mai e chiar asa.ca tara trebuie sa ai si resurse sa vinzi, nu doar texte.

| relian a răspuns (pentru gabriela2201):

Asa spui tu sau crezi tu, sau stii de la fata locului? America a fost si va fi locu 1 si peste 1 mil de ani, iar unde spui tu de joburi de astea necalificate da e f bine in dubai te platesc aia cu 6 dolari pe zi, acolo da munca si ce de bani faci.Vezi in constructii ce bani iau aia ce muncesc indieni si asiatici.America nu vinde texte, texte vinde numai arabii, aia chiar habar n-au de nimic, dar is zero nu produc absolut nimic, habar n-au de nici unele.In america de ce vor arabi sa vina? Daca e f bine la ei ce cauta toti in america? Nu ca tin eu cu america dar asta vad, arabi se bat fac presiuni sa poata ajunge in america.Chnezii la fel si orice om de pe planeta asta ar visa sa ajunga in america. Vrei sa stii daca este tara tuturor posibilitatilor? Nu este pentru ca indiferent cit de tare ai fi nu poti sa ajungi presedintele americii daca nu esti nascut pe teritoriu american, in rest poti sa ajungi ce doresti tu daca te tine.Deci daca sunt posibilitati mai mari in dubai atunci bv lor.Eu din amintirile mele nici in europa tu ca roman nu poti ocupa fctii mai pe nicaeri indiferent cine ai fi, dapai la arabi, asa sa le fii servitor poate.In america orice om care traieste acolo legal poate sa ocupe orice fctii daca il duce mintea daca este capabil, nimeni nul alunga, nimeni nul ignora, ba dimpotriva daca te vede ca esti capabil te curteaza ei pe tine.Deci inca este tara posibilitatilor, dar asta nu inseamna ca gata esti in america deacu esti prost trebuie sa te puna careva sef pe undeva.In america muncesti ce te pricepi, cat poti aia faci, aia esti platit.In america nu zic 100% dar 99% esti angajat pe ce sti sa faci,sau uneori pe ce sustii,nu am vazut cel putin eu,nu am vazut sa fii angajat ca esti frumoasa, pe ei nu-i intereseaza frumusetea ta, nu-s curiosi, ei vor oameni care sa le faca treaba nu modele, patronii desi pe aia nu-i vezi niciodata chiar de te-ar vedea n-ar da pe tine mai mult decat stii, pentru ca daca vor o femeie frumoasa la miliardele lor nu stiu daca intelegi.America este alta planeta, alta viata, alt sistem.De aia vin oamenii aici, de aia vor sa vina, de aia nu mai vor sa plece, e vorba de sistemul de aici care nul mai gasesti pe nicaeri pe planeta asta, de aia eu asa spun america este de fapt intr-o alta galaxie cam asta e comparatia cu restul planetei.Nu stiu cati ani atu,dar cand ajungi sa intelegi sa ai asa o experienta de viata o sa intelegi ca nu cladirile inalte sau mari fac viata asta frumoasa,nu sa vezi arabi ca arunca cu banii, sau case de lux, masini de lux si ce mai vezi acolo, unia super bogati altii saraci lipiti, nu asta e viata, viata e aia unde majoritatea se simt bine si in general unde sistemul face sa te simti in siguranta si fara grija zilei de maine.Scuze ca am scris atat dar oamenii nu vin in america sa vada cladiri, sa vada mai stiu eu ce om bogat, oamenii vin sa traiasca sa simta ca traiesc, cam asa sta situatia. Iara eu iti spun astea din experienta, am fost prin europa prin multe tari si am si cunoscuti familie pe acolo si prin dubai si stiu cam ce se intampla, cam ce poti face acolo.Dar na fiecare stii cum e cu cei place. Dubai si rusia daca maine s-ar descoperi o noua sursa de energie intr0un an orasu ala cu cladirile alea ar disparea sar scufunda sub nisip, nici n-o sa mai spui ca fost vreodata ceva acolo, cam asta e dubai.La fel si Rusia, astia doar sunt consumatori, vand doar paterol si ata, altceva ei nu stiu a face. Sper ca nu te superi ca nu-s de acord cu tine.America singura are mai mult petrol decat toate tarile luate la un loc, la fel si gaze.Asta asa ca idee. Uite te intreb in dubai poti sa zic asa sa ajungi tu primar? Nu zic sa ajungi ministru sau stiu si eu alte chestii.In america dupa cum ti-am spus poti sa ajungi orice iti doresti si esti capabil.

| RaduXZ9 a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie ca si tine, eu am invatat engleza citind benzi desenate in elgleza, am inceput cu w.i.t.c.h. http://readcomiconline.to/Comic/W-i-t-c-h/Issue-1?id=22232
Succes!
p.s. tu poti sa iti alegi ce banda desenata vrei iar unde nu sti ce inseamna un cuvant te mai ajuti de google translate!

| Elena_Delia_1997_0de1 a răspuns:

Dacă ai Android există o aplicaţie, duolingo care te poate ajuta. Uite link-ul.
https://www.duolingo.com/welcome
Mai poţi să faci meditaţii, există şi un curs de la Eurocor.