| 19adrian19 a întrebat:

Sunt total bulversat, poate sa imi explice cineva care e faza cu "cifra" si "numar"? Unii spun ca cifra e de la 0-9, iar numarul e de 10 -infinit. Si ca numarul e format din 2 sau mai multe cifre. Alti spun ca "cifra" este sinonimul lui "numar", ceea ce contracareaza pe ceilalti, ca de exemplu : numarul este format din 2 sau mai multe cifre = numarul este format 2 sau mai multe numere (ciudat). Multi dintre noi (de fapt, toata lumea ) au folosit grupuri de genu: "numarul 1"; "numarul 2"; "numarul 3"; etc. dar, e tot acelasi lucru si cu "cifra" : "cifra 1"; "cifra 2";...; "cifra 14"; "cifra 15"; etc.
Numarul este format din : unitati, zeci, sute, mii, zeci de mii, sute de mii, milion, miliard, etc.
DECI ce este cifra, si ce este numarul?

Răspuns Câştigător
| KnowEverything a răspuns:

Numarul este format din cifre. Sunt 10 cifre : 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.

Asta e tot. Si 1, 2, 3... sunt numere.
Gandeste-te ca si literele formeaza cuvinte. De asemenea o litera poate fi un cuvant. Dar nu poti spune despre cuvinte ca sunt litere (respectiv numere, cifre). Deci e gresit sa spui cifra 14, cifra 15. nu are nici macar o logica.
Capito?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista 10 cifre de la 0-9

numarul e de la -inf la +inf si cuprinde si cifrele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de acord cu ce zic unii, nu altii.
"Unii spun ca cifra e de la 0-9, iar numarul e de 10 -infinit."
Dar, intr-adevar, un numar este format din cifre thinking

| anaaandr17 a răspuns:

Cum ai spus, un numar e format din cifre. Numere sunt de la 0 la infinit. cifre sunt 0-9. (cifra sutelor, unitatilor, zecilor, etc)