| anonim_4396 a întrebat:

Sunt ultimul an la liceu si vreau sa dau la facultatea ASE Bucuresti Informatica economica si as dori sa stiu cateva informatii despre admitere deoarece pe site nu scrie nimic.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Încă NU se cunoaşte modalitatea de admitere din 2016!
Aceasta se va afla doar după ce se aprobă/postează Regulamentele de admitere - deci, după luna Ianuarie 2016 :)

Putem discuta doar de admiterea din 2015 :D

" 1. Care este modalitatea de admitere la ASE?

Admiterea la ASE in 2015 la programele de studii de licenta organizate de catre cele 11 facultati se face prin concurs, pe baza unui eseu motivational care va fi evaluat prin calificativul ADMIS sau RESPINS si care este eliminatoriu.
Candidatii care au obtinut calificativul ADMIS la eseul motivational vor fi repartizati conform optiunilor din fisa de inscriere, in ordinea descrescatoare a mediei de la bacalaureat.
Candidatii care au optat pentru programe de studii universitare de licenta cu predare in limbi straine vor sustine o proba scrisa de competenta lingvistica eliminatorie pentru programele respective, notata prin calificativul ADMIS sau RESPINS. Pentru calificativul ADMIS este necesara obtinerea unui minim de 50 de puncte din 100 posibile." - SURSA :
http://www.ase.ro/admitere2015/licenta/intrebari.asp

Toate cele bune!