| Heureuse a întrebat:

Bună TPU!
Știți dacă există locuri fără taxă la facultate, pedagogia învățământului primar și preșcolar, iar dacă da cum se obține?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

^ Sau e la fel de posibil ca facultatea sau unele specializari din acea facultate sa nu aiba locuri la buget chiar daca sunt la stat, exista si cazuri de astea. Trebuie sa te interesezi, sa vezi cate locuri sunt la facultatea la care vrei sa mergi tu, ca nu e doar una in toata tara.
Se obtin, la fel cum ti-a zis si alessia, pe baza mediei de admitere.

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

1.Daca vei alege o facultate de stat atunci, da, vor fi locuri atat "la buget" (fara taxa) cat si locuri "cu taxa".
2. Locurile "la buget" se pot ocupa cu o medie de admitere cat mai mare, in ordine descrescatoare si in limita locurilor alocate finantarii studiilor de la buget.

2 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Evident ca exista. Daca admiterea se face in functie de nota de la bac, atunci n limita locurilor se vor pune in ordine notele de la bac. Depinde de facultatea la care vrei sa mergi care sunt criteriile.
La noi programul de invatamant primar si prescolar e in cadrul facultatii de Psihologie si stiintele educatiei, mai exact pe partea de stiintele educatiei, la Unbuc. Anul trecut nu au fost multe locuri, dar s-a intrat doar pe baza de dosar, fara admitere sau ceva, in general cei cu peste 9 la bac am buget automat.

| Heureuse explică (pentru whatevernvm):

Mulțumesc, mă interesa pentru județul Constanța.