| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
Tot aud la stiri despre faptul ca Romania doreste sa treaca la zona euro, ca moneda noastra, leul, sa dispara. Credeti ca acest lucru se va intampla? Eu cred ca nu vor fi aspecte pozitive, intrucat presupun ca preturile vor creste, iar salariile vor fi convertite, de exemplu, un salariu minim nu stiu daca va fi mai mult de 350 de euro.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Atunci se va vedea mai bine, cat este economia in c@c@t!
La 350 euro net inseamna ca omul traieste din nici 12 euro /zi.
Preturile se vor alinia rapid la cei din occident, dar salariile (si pensiile)...

| Nimeni91 explică (pentru Bula):

Exact la asta ma gandeam si eu. Preturile vor escalada considerabil la nivelul celor din afara, insa economia noastra nu este capabila sa suporte asa ceva.

| RAY a răspuns:

Ce sa faceti saracilor in zona euro,mai bine ati trece la moneda din congo,nu aveti economie, traiti din imprumuturi, bancile sunt private straine, privatul e strain, eu ma mir cum de va primit in ue, au fost beti sau era foarte cald afara si sau ars la creier

| RAY a răspuns:

281,23 euro e salariul net - minim, asta conteaza cat primesti in mana ca nu traiesti din ceea ce dai la stat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata si odata se va intampla avand in vedere ca statul roman are intentia asta.

Nu stiu cum ai socotit tu ca salariu minim va fi 350 euro cand el e deja 466

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Singura problema e sa nu ajungem ca Grecia in 2015, oricum in ultimii ani salariile au crescut extensiv practic dublandu-se in 10 ani. Acu vine inflatia totul sare in aer

| Nimeni91 explică (pentru suntserios):

Eu ma refeream la salariul minim net, nu brut. Da, scuze, nu stiu cat este exact.
Multumesc de raspuns!

| sierra1 a răspuns:

"Romania doreste sa treaca la zona euro"

păi ce zici, după ce că am intrat in UE și mai vrei si Schengen, nu asta ar fi următorul pas LOGIC?

| Nimeni91 explică (pentru sierra1):

Da, logic suna, insa eu ma gandeam ca aceasta coneversie a salariilor nu este benefica pentru toate categoriile de bugetari. Voiam sa aud dor niste pareri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să nu presupui, dacă am trece acum la Euro, împarte orice salar în lei la 5 și afli prețul în Euro.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu va fi bine efectiv pentru nimeni care chiar munceste... intrebati-va rudele din Italia ce s-a intimplat cand au trecut ei la EUR.

| Dintrebare a răspuns:

Se poate face o discutie lunga pe tema asta, dar daca vrei sa afli care sunt avantajele trecerii la moneda euro, gasesti pe google oricum. Ideea este ca Romania se afla intr-un proces de pregatire pentru adoptarea monedei euro si trebuie sa intrunim foarte multe conditii, incepand de la legislatie la criterii economice si tot felul de alte chestii. Normal ca o sa fie bine cand o sa ne dezvoltam pana in punctul in care vom fi eligibili sa adoptam si euro. Daca o sa se intample curand? Probabil ca nu.

| AlinTanase a răspuns:

Va fi bine de cei ce au castiguri mari

| HotStuff a răspuns:

Romania nu e pregatita pentru unele chestii. Trecerea la € ii va deruta pe multi, fii sigur de asta! laughing