| nicooparaschiv a întrebat:

Trec direct la subiect. Casa e pe numele tatalui. Am 18 ani, eventual dau SAT-ul in 2 zile (doar daca nu se razgandesc părinții, of course) si am spart geamul de la balcon cu pumnul, fiind doar nervoasă și neintentionand sa-l sparg de fapt. Si tata l-a observat și a tot batut apropo-uri inca de atunci si a fost foarte furios. Acum am plecat afară și mama a zis ca e ok, deși peste o oră mi-a trimis mesaj cu: "unde esti, tata e f f f furios..." și nici măcar nu imi prea cunosc drepturile ca sa-l confrunt cand ajung acasa (daca a băut, etc).
Dacă mă agresează in vreun fel, implicit verbal și fizic, am vreun drept de apărare in acest caz? De-asemenea, la ce as putea sa ma astept? Multumesc in avans si dau funda! happy

14 răspunsuri:
| cfrtobias a răspuns:

Daca vorbeste cu tine vorbesti cu el si daca te bate incerci sa te aperi si suni la politie daca vrei

| Addrriiaannaaaa a răspuns (pentru cfrtobias):

Daca se baga ma-sa degeaba se apara ca le ia peste ochi in cazul in care ea injura sau ridica pumnu.

| nicooparaschiv explică (pentru cfrtobias):

Eu l-am scuipat si înjurat mai întâi și apoi el mi-a dat o palmă. Sunt praf, când puteam sa ma sinucid demult.

| cfrtobias a răspuns (pentru nicooparaschiv):

De ce sa te sinucizi daca toti cand avem probleme ne sinucidem unde ar ajunge lumea?

| cfrtobias a răspuns (pentru nicooparaschiv):

Ai o perioada mai proasta si se va rezolva ori vei gasi alta solutie si pana la urma va fi bine

| nicooparaschiv explică (pentru cfrtobias):

Bine spus.

| asperger3 a răspuns:

Https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-199
Daca continua poti sa ii faci plangere, dar ai nevoie de martori precum vecini sau mama

| nicooparaschiv explică (pentru asperger3):

Un videoclip sau înregistrare audio ar merge?

| asperger3 a răspuns (pentru nicooparaschiv):

Cat timp e obtinuta legal si nu e trucaj da.
Vorbeste cu domnul loandelasal ca el a fost jurist si te poate ajuta
https://www.tpu.ro/utilizator/scyw
DAR, daca minti si induci in eroare organele judiciare ai dosar penal pentru inducerea in eroare a organelor judiciare

| sdws77 a răspuns:

Daca te agreseaza verbal sau fizic, ai dreptul sa suni la politie si rezolva ei restul.

| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Paai,vezi ce si cum, totusi ai 18 ani,poti sa pleci de acasa in cazul in care te agreseaza,ca de la verbal la fizic nu e mult, doar un pas si daca le iei peste fata, pleci de acasa si te duci la rude si mai apoi mergi la politie.Dar iti zic din experienta sa nu ridici pumnu la tactu ca daca el te impinge si tu il impingi inapoi si se baga maicata in apararea lui ai pus-o, sa nu te aperi dar nici sa ridici tonu ca atunci pui paie pe foc, mai ales daca e beat.

| nicooparaschiv explică (pentru Addrriiaannaaaa):

Tocmai l-am scuipat pe dobitoc si l-am înjurat, mai precis spunandu-i "sun la protectia copilului in mortii tai", desi stiu ca e o mare vrajeala ca in ochii autoritatilor nu mai sunt copil, dar și el injura in casa de ceva timp, pe mama din cand in cand dar pe mine nu ( cel putin nu in mod direct). De-asemenea, mama doar si-a păzit spatele in tot acest timp (ea fiind psiholog, practic si teoretic fiind un ninja in acest sens), și cand am sunat-o (trezind-o din somn), și am intrebat-o care e problema daca am stat mai tarziu, a zis ca mi-a trimis prin mesaj ca e "exclus să intarzii", si apoi cand am incercat sa ma explic, mi-a taiat-o spunandu-mi "Gata faaaaa" foarte prelungit, și mi-a închis.

Chiar acum sunt pe strazi (in Braila, orasul pensionarilor btw, ceea ce practic poate include și politaii), și umblu degeaba.

| nicooparaschiv explică (pentru nicooparaschiv):

Um. aveti un sfat, ceva, conform a ceea ce am spus aici? sad

| nicooparaschiv explică (pentru Addrriiaannaaaa):

N-am rude. Sau prieteni. Probabil eventual aliați, dar nu-i stiu eu