| rainbowvale a întrebat:

Trec in clasa a opta si as vrea sa merg la clasa de stiinte ale naturii...Cu ce medie se intra la clasa de SN? Si la ce se da examenul? ( ma refer din ce materii se da)
Multumesc anticipat :*!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Depinde de liceu, depinde de ce medii vor fi, de ce note se vor lua la evaluare. Eu tocmai ce am terminat o clasa de stiinte ale naturii. Am intrat cu 8.44 al 20-lea. Cea mai mica medie a fost undeva pe la 8.10. Teze o sa ai de ales intre fizica, chimie si biologie (2 din 3) si obligatoriu matematica si romana. N-o sa te omori prea mult cu romana, o sa ai 3-4 ore. Engleza, franceza 2 ore; istorie, geografie cate o ora, iar fizica, chimie si biologie 3-4 ore. Matematica tot 3-4 ore. BAC-ul o sa il dai la matematica (M2, mai usoara ca cei de la mate-info), romana si la alegere una dintre chimie, fizica si biologie.

| rainbowvale explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult ca mi-ai raspuns atat de complex... tinand cont de faptul ca eram total neinformata laughing Succes cu facultatea!

| AFR81 a răspuns (pentru rainbowvale):

N-ai pentru ce. Multumesc si eu. Daca mai ai vreo nelamurire, vreo informatie pe care eu am omis-o, poti continua aici cu reply si o sa incerc sa-ti raspund.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar trebui să GHICIM din ce localitate? =))
Sau vei veni din Constanţa ( spre exemplu ) în Cluj-Napoca?

Poate revi cu precizări ( dacă doreşti mediile exacte )...

NU se dă examen "special", dai doar Evaluarea Naţională "normală" ( la Română şi Matematică )!

Repartizarea se face în mod COMPUTERIZAT în funcţie de media de admitere şi de ordinea în care ai scris liceele pe Fişa cu opţiuni :)

Vezi "Algoritmul de repartizare în licee 2015" la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Algoritm.aspx

http://admitere.edu.ro/Info/algoritmul_de_repartizare_2015.pdf

Toate cele bune!

| rainbowvale explică (pentru bursuc001):

Multumesc.
Doar ca voiam doar sa vad cateva pareri ale elevilor care au mers la stiinte..si cam cu ce note au intrat rolling on the floor
Oricum mersi mult si de link-uri!

| bursuc001 a răspuns (pentru rainbowvale):

Cu plăcere happy

Dacă precizezi localitatea, atunci îţi spun EXACT cu ce medii s-a intrat la "Ştiinţe ale Naturii"...

O zi frumoasă!

| rainbowvale explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos de ajutor..sunt din Iasi

| bursuc001 a răspuns (pentru rainbowvale):

Cu plăcere;)

Vezi liceele care au specializare de "Ştiinţe ale Naturii" şi mediile de admitere din 2014 în "Broşura admiterii 2015" de la linkul :
http://cnaob.org/docs/1516/adm9_bros.pdf
O Broşură similară veţi primi şi voi de la şcoală, în luna Mai 2016 :)

Mediile de admitere din 2015 le vei găsi DUPĂ ce se afişează rezultatele repartizării computerizate de anul acesta, rezultatele se vor afişa la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/

De asemenea, vezi şi lista & mediile de la linkul :
http://www.admitereliceu.ro/......iceu-pas-2

Toate cele bune!