| anonim_4396 a întrebat:

Vă rog mult, poatesă îmi spună cineva ce părere are despre sistemul de învățare din Colegiul Național Iaşi?
Mă refer la profesori şi la ceea ce se predă.
Ofer fundă!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Din cîte am citit și eu la fiecare sfîrșit de an, din ultimii 4 - 5 ani, s-ar părea că din punct de vedere al mediilor de intrare, deci și din punct de vedere valoric și al exigențelor ce se cer, este al doilea din țară.

| Aaanon a răspuns:

Buna! Eu am terminat Colegiul național. Știm toti ca se spune ca e unul dintre cele mai bune licee din iași și poate si din țară. Eu iti spun sincer, din propria experienta, nu sunt vreun olimpic sau ceva, crede-mă că majoritatea profesorilor isi cam bat joc de modul în care predau. Ideea este ca din ce in ce mai multi copii fac pregatiri la obiectele principale, profii sunt plictisiti de predat la clasa si evident ca le convine sa mediteze elevii in loc sa le explice unele notiuni la ore. Sa nu mai zic de cum sunt favorizati toti olimpicii, care lipsesc o jumătate de an de la scoala si la sfarsitul semestrului au 10 pe linie, asa ca printr-o minune, netrecand nici macar pe la orele importante... Acesta este purul adevar, crede.ma. Nu spun ca nu exista si profesori cu adevărat dedicați și care isi fac treaba cu pasiune, dar numărul lor scade din ce in ce mai mult...pot sa spun ca aceasta scoala m-a format cu adevarat ca om, pentru ca daca ai ambitie in tine sa lucrezi, nu are cine sa te opreasca. Asta este strict parerea mea personala si asa vad eu lucrurile in acest liceu. Mult succes!