| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU va rog sa ma ajutați am joi teza la mate și noi calculam orizontalele după formula aia m și n acum dirigu o zis ca trebuie gen sa dai factor comun, dar nu imi iese la toate gen : 3x la a 2 -1 supra 2x la a doua +x +1 sau 2x supra 3x +5 sau 3x -1 supra 2x la a doua +x+2

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Moni, cu de 5 ori igrec, e vorba ca nu facem teme aici.

| Monyyyyy explică (pentru sierra1):

Nu e tema e ca nu inteleg la ce se referea dirigu pentru ca nu da acelasi rezultat ca si cu m si n

| LPCTSTR a răspuns (pentru sierra1):

Poti considera un sfat pentru scoala o "tema"?
Ca vrea sa afle teorie sau opinii nu se poate considera "tema", poti face si tu diferenta. Iar daca imi amintesc bine, prin 2010-2014 TPU era plin de teme si nimeni care sa raporteze temele sau care sa spuna ca "nu stii sa iti faci tema" si etc.
In comparatie cu postarile din acei ani, aceasta intrebare este un electron comparat cu VY Canis Majoris, deci nu vad ce este gresit in a intreba.

| sierra1 a răspuns (pentru LPCTSTR):

40. Ce este interzis pe TPU.ro?
- rezolvarea de teme pentru acasă prin intermediul postărilor pe TPU;

Nu este sfat. Este un singur caz particular, specific, fără generalizare.
Este evident TEMA primită de Moni, cu de 5 ori igrec

| Monyyyyy explică (pentru LPCTSTR):

Ma ajuti?

| LPCTSTR a răspuns (pentru sierra1):

Fratele meu, eu ti-am explicat mai sus ca aceasta postare nu urmareste rezolvarea temei pentru acasa insa tu vii cu argument "stabil" cum ca aceasta postare face contradictoriul.
Macar te-ai uitat la "cerinta"? Iti cere sa afli ceva? Macar incepe cu "Salut TPU, va rog sa imi faceti acest exercitiu"?
Pleaca te rog, pleaca sa nu iti mai vad "argumentele" si "demonstratia" caci mi se face rau. Si data viitoare cand te apuci de a tasta, te rog foloseste-ti creierul.

| sierra1 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Caci mi se face rau : vezi să nu borăști pe tastatură!

| LPCTSTR a răspuns (pentru sierra1):

Vorbeam la modul ironic.
Desigur, creierul tau cat o nuca nu reuseste sa faca distinctia intre ironie si seriozitate.
Si totusi, chiar imi place cum iti bati joc de tine, esti destul de amuzant.
Si ca tot m-am uitat, oare acel rank a fost facut cu batai de joc sau cu raspunsuri "serioase"?

| RainmakerX a răspuns:

Daca te referi la asimptote orizontale, atunci sa stii ca acelea care au atat m, cat si n, sunt de fapt oblice.

Asimptota orizontala o afli facand limita functiei la +/- infinit.

Daca functia nu are orizontala, atunci poate sa aiba oblica, adica din aceea cu m si n, unde m este limita cand x tinde la +/- infinit din f(x)/x iar n este limita cand x tinde la +/- infinit din f(x)-m*x.

Pentru ce ai spus tu, daca x tinde la infinit, atunci functia 3 la puterea x o sa devina CU MULT mai mare decat 2 la puterea x.
Gandeste-te ca 2 la puterea a 3-a este 8 iar 3 la puterea a 3-a este 27. Deja este o diferenta destul de mare intre ele... daramite cand este vorba de infinit.

De asemenea, tine cont ca un numar la o putere negativa este de fapt 1 supra numarul la acea putere dar pozitiva.

Nu consider ca ti-am raspuns unei teme asa ca nu am incalcat regulamentul. Mai citeste teoria, intra pe site-uri de specialitate sau urmareste tutoriale de pe Math.pdr.

| Monyyyyy explică (pentru RainmakerX):

Dar ma refeream la faptul ca dirigu o zis ca dacă m esre egal cu n este 1 și dacă mai mic este 0 nu la formula aia.Si acum zice sa descompunem și nu da aceleași rezultate