| ~ вα∂ вσу ~ a întrebat:

Buna TPU va rog sa ma ajutati cu problema asta de chimie

determinati concentratia procentuala a solutiei obtinute prin adaugarea a 0.5 l apa la 800g solutie NaOH de C= 40 %

Răspuns Câştigător
| Andrada97 a răspuns:

Pai calculezi mai intai md si iti va da ca sunt 320 g NAOH din 800 g solutie NAOH ai 320 g NAOH si 480 g H2O, apa adaugata e masurata in L care dupa transformare va fi 500mL, densitatea apei este de 1g/mL deci, din densitate=m/V, ne va da 500 g H2O, se adauga la solutie a carui masa va fi acum de 1300 de g si md ramane la fel, 320 de g, deci din c/100=md/mersi vom ajunge ca concentratia finala este de 24, 61%!