| TpuRandomUser a întrebat:

Buna TPU! Voiam sa va intreb care ar fi mediile minime cu care se intra la facultate la Brasov in sesiunea din toamna, deoarece media mea de admitere va fi 8, 17 si as dori sa dau la Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor. Credeti ca am sanse?

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Desigur că ai șanse, la unele specializări s-a intrat cu medii de 5, important este să intri undeva, materiile sunt aceleași primii 2 ani.

| Inutarh a răspuns (pentru Frank51):

Nu este adevarat! Eu sunt din Brasov și nu este adevărat ceea ce spui.

| Frank51 a răspuns (pentru Inutarh):

Nu știu care e problema ta, dar poate tocmai te-ai trezit și nu mă iau de tine.

Eu personal am intrat cu medie de 5, și la fiecare specializare au fost cel puțin 10 persoane cu medie de 5. Așa că este complet adevărat ceea ce spun, nu știu ce problemă ai, dar nu e de bine laughing

| Inutarh a răspuns (pentru Frank51):

Cred ca tu ai o problema happy
In primul rând ca sa intrii la o facultate la stat îți trebuie medie mare.
In al doilea rând, tu spui ca ai intrat cu medie de 5. Imposibil! Cu 5 nu ai diploma de bac, ca sa iei bacul îți trebuie minimum 6, in toată România! Tu spui ca ai intrat cu 5, minciuni, ca sa intri la facultate trebuie bacalalaureat, bacalaureatul trebuie sa fie minimum 6 și ca sa intrii la o facultate buna trebuie nota mare

| Inutarh a răspuns (pentru Frank51):

Cu Media 5 nici macar nu ai luat bacalaureatul. Trebuie pe puțin 6happy

| Frank51 a răspuns (pentru Inutarh):

Tu ești pe altă planetă omule! Am avut media 6.61 la bac, iar la admitere mi-a ieșit media 5.64, poți să mergi înapoi la somn!

| Inutarh a răspuns:

Buna! Eu sunt din Brasov, încerc sa te ajut. Eu trec clasa a 12 a, deci m-am informat și eu ca sa știu ce ma așteaptă la anul, in clasa a 12 a.

In primul rând, nu putem știi mediile din sesiunea din toamna din moment ce încă nu a început a doua serie de bacalaureat, deci tu de unde știi ca media ta va fi 8, 17?

In al doilea rând, pe ce profil vrei sa mergi la acea facultate? Acea facultate are următoarele profiluri/specilizari:
-Automatică și informatică aplicată
-Calculatoare
-Electronică, telecomunicații și tehnologii informaționale
-Electrotehnică
-Inginerie electrică și calculatoare (Lb. engleză)
-Robotică
-Tehnologia informației

Admiterea in sesiunea Iulie este alcătuită din 2 faze: faza 1 și faza 2.
Mai jos îți voi enumara cea mai mică medie pentru fiecare dintre profilurile/specializările acelei facultăți din faza 1, respectiv faza 2.

Pentru:
-Automatică și informatică aplicată:
-in prima faza: 8, 74
-in faza 2: 8, 49

-Calculatoare
-in prima faza: 8, 64
-in faza 2: 8, 64

-Electronică, telecomunicații și tehnologii informaționale
-in prima faza: 7, 44
-in faza 2: 7, 44

-Electrotehnică
-in prima faza: 8, 25
-in faza 2: 7, 63

-Inginerie electrică și calculatoare (Lb. engleză)
-in prima faza: 8, 04
-in a doua faza: 7, 11

-Robotică
-in prima faza: 8, 68
-in a doua faza: 5, 94

-Tehnologia informației
-in prima faza: 9, 07
-in a doua faza: 8, 79

| TpuRandomUser explică (pentru Inutarh):

Stiu ca am media de admitere de 8, 17 pentru ca eu am luat bacul in prima sesiune, din iulie, dar am avut ghinion la admitere si nu am intrat la specializarea la care am vrut.
Sesiunea are 3 faze : Faza 1, Faza a2a si Faza Finala, acum daca te uiti pe site sunt toate cele 3.