Întrebare recomandată | Louisa28 a întrebat:

Buna TPU!
Vreau foarte mult sa dau la litere in Bucuresti, si nu, alegerea mea nu se bazeaza pe faptul ca admiterea se realizeaza prin doasar, media de bac, ci din cauza faptului ca nu ma vad mergand la o alta facultate. Sunt in clasa a 11. Ador literatura, imi place sa fac eseuri si compuneri unice, m-am apucat de eseurile pentru bac si pastrez structura, insa cuvintele sunt inedite, ale mele. La inceput, aveam o obsesie pentru medicina, eu, fiind la filologie, doream sa stau un an acasa ca sa invat pentru admitere, dar acum vreo doi ani, mi-am schimbat perspectiva cand profesora de romana mi-a propus sa intru in revista scolii si mi-a recomandat sa merg la o facultate de profil umanist, ca sa ma dezvolt pe aceasta ramura. Toata lumea ma priveste ciudat, rudele imi spun ca daca nu am relatii, precum au ei, nu voi avea un viitor si voi ajunge, cu aceasta facultate, sa mor de foame. Nu am cerut nimanui nimic si nici macar nu o sa cer, insa asta imi place mie sa fac, nu vad acest traseu ca pe o ruina, ci mai de graba ador tot ce tine de lireratura, imi plac operele clasice, dar si moderne si contemporane. Chiar daca altceva in afara de profesor nu o sa ajung, macar o sa fac ce imi place. Imi place gramatica engleza, dar si cea romana, mi se par simple, ca un joc. Voi ce parere aveti despre aceasta facultate? Stiu, fiecare are un traseu al sinelui, insa fiecare este diferit si fiecare isi cunoaste atuurile si dezavantajelen, fiecare isi cunoaste oglinda sinelui.

7 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Eu am terminat facultatea asta și îți pot spune că este o facultate ușoară, dar uneori plictisitoare (când spun plictisitoare mă refer la părea de gramatică pentru că nu este atât de atractivă precum literatura). Chestia este că în special faci ore de gramatică. Literatura este pe planul doi...vei face literatură română cât și universală (la cursul de literatură comparată). Ca sa te faci profesor trebuie sa te înscrii în momentul în care completezi opțiunile la modulul psihopedagogic. (La acest modul vei face 2-3 materii specifice în afara orelor de curs, iar la finalul acestuia vei face practică (asistat la ore + câteva ore unde trebuie sa predai tu happy ) la școala generală sau liceu + portofoliu cu diferite materiale didactice proprii, dar și referate etc.). Părerea mea este că dacă îți dorești să faci asta este foarte bine (vad că ești ca mine: nu te interesează banii pe care îi vei obține la jobul de după ce termini facultatea, ceea ce este foarte bine; a face ce îți place în viață este cel mai minunat lucru). Mult succes!

| Louisa28 explică (pentru RobertMoon):

Multumesc pentru sfaturi si incurajari!
Nu, banii nu sunt pilonul principal al aspiratiei meel. As prefera sa fac cee ce imi place, intrucat obligativitatea si constrangerea nu vor aduce implinirea de care am eu nevoie. Vd multi oameni care traiesc inchisi in locurile lor de munca, trist, dar pentru ei materialul este ceea ce conteaza.

| Catrice a răspuns:

Dacă aveai 10 media la romana în generala și 10 la engleza în toți anii, poți face față. Gramatica la facultate e mult mai multa teorie decât ce-ai învățat în școală.

| Louisa28 explică (pentru Catrice):

Da, aveam 10. La evaluarea nationala am luat la romana 9, 75 la romana, in 2018, cand partea de gramatica era mult mai complexa decat acum, iar la engleza am luat in fiecare an 10, pana in clasa a 11 a, anul curent, gramatica mi se pare logica. Am si culegeri din care mai lucrez suplimantar, in afara de ce facem la clasa.
Multumesc mult de raspuns!

| johnnny123 a răspuns:

Daca nu te vezi facand altceva, atunci evident ca trebuie sa faci asta, indiferent ce cred ceilalti despre aceasta facultate. Si considera-te norocoasa ca ai descoperit atat de devreme in viata ce drum te va face fericita.

P.S. Nu este deloc adevarat ca nu poti sa ajungi altceva decat profesor (nu ca ar fi ceva rau sa fii profesor). Ce te impiedica sa scrii romane? Ce te impiedica sa scrii scenarii? Ce te impiedica sa faci copywriting?

| Louisa28 explică (pentru johnnny123):

Multumesc mult pentru incurajari!
Nu este absolut nimic gresit in a fi profesor, e o meserie frumoasa, insa mie cel mai teama imi e ca voi ajunge sa fiu blamata ca nu imi fac treaba, desi mai sunt si profespri care pun tot ce au mai bun spre a defini copiii, si ai dreptate, cati oameni sunt nefericiti cu alegerile pe care le-au facut? Multumesc mult!

| danielgaleata a răspuns:

La facultatea asta doar litere invatati? Eu le-am facut in clasa I si m-as baga la Facultatea de Cifre ca imi place matehappy