| Lavidaloca a întrebat:

Vreau sa invat limba germana cat mai repede posibil. Stie cineva vreun site unde as putea invata germana, repede si usor? (Nu vreau livemocha si nu neaparat site cu lectii romana-germana, poate fi si engleza-germana, spaniola-germana etc). Multumesc mult.
Dau funda pentru cele mai multe optiuni big grin

Răspuns Câştigător
| AlAndalus a răspuns:

Daca vrei neaparat lectii pe net, trebuie sa ai mare grija deoarece lectiile de acest gen sunt doldora de erori. Un site foarte bun ar fi BBC-ul (unde poti invata portugheza, spaniola, chineza, germana etc.) http://www.bbc.co.uk/languages/german/

Dar hai sa-ti recomand si o editura, pentru ca eu sunt de parere ca o limba straina (si in special germana-care este o limba foarte grea) nu se invata decat cu un curs/o carte de specialitate. Sfatul meu ar fi sa nu cumperi "Germana fara profesor" de la editura Steaua Nordului (cartile de la respectiva editura sunt pline de greseli si spun din propria experienta intrucat am facut si eu greseala sa cumpar "Spaniola fara profesor" (in 2005) si "Franceza fara profesor" (in 2008). In schimb, o editura foarte buna este Niculescu http://www.niculescu.ro/dir/categorie.php?cat=cat_49
Au preturi accesibile si carti de calitate (eu am carti de :spaniola, franceza, engleza si portugheza si sunt foarte multumita). Succes la invatare!

7 răspunsuri:
| MissGrumphy a răspuns:

Recomand cu drag oricui doreste sa invete limba germana un website competent si original : http://www.invatagermana.info/intro.html

Acest site e special pentru cei care doresc sa invete limba germana de la 0 pentru a ajunge la nivelul A1 si / sau A2

Sau

Exercitii de vocabular in limba germana asociate cu imagini, pronuntie si rezolvare de exercitii aici:

http://www.grumphy.com/Test-Limba-Germana-rge1.html

| All_Gabriela_1988 a răspuns (pentru MissGrumphy):

Puteti incerca duolingo.com sau de pe facebook, e foarte bun si puteti invata chiar si mai multe limbi odata. Ex franceza, italiana, germana.Au si aplicatie pentru telefon. E foarte practic si are si exercitii de vorbire si verificare si e gratuit. Mult success tuturor!

| kmyangel a răspuns:

Http://invata-germana-rapid.blogspot.com este un site foarte complet, conceput special atat pentru cei ce vor sa invete la un nivel mai scazut (fara a se axa foarte mult pe gramatica), cat si pentru cei ce vor sa invete limba germana la un nivel avansat avand la dispozitie lectii de gramatica foarte complexe. Limba germana este grea dar nu imposibil de invatat. Succes!

| thesmileydreamer a răspuns:

Cum alegi sa inveti germana, e o problema de cercetare a pietei si de selectare a ofertei care te avantajeaza cel mai mult. Ca sa stii de ce sa te feresti, ce sa cauti si sa vezi daca iti convine oferta eu iti recomand www.prietenatagermana.wordpress.com- e simplu si te lamureste rapid. Ideea e ca orice ai face, nu prea reuseste nimeni sa suplineasca un profesor care iti explica numai tie si care te poate ghida.

Alte răspunsuri
| Forfree_German_1982 a răspuns:

Intra in Grupul Deutsch Online de pe Facebook. Zilnic exercitii si informatii noi. Profesoara cu peste 10 ani experienta de predare in limba Germana. http://www.facebook.com/deutschonline2