| AndreeaUrsu101 a întrebat:

Vreau să mă ajutați cu o problemă. happy
Sunt a 8-a și acuș trebuie să dau examenul. Dar nu știu la ce liceu să mă duc mai departe.
Având în vedere că aș vrea să mă duc la științe sociale, dar nu-mi prea place istoria.
Aș opta pentru mate-info.dar la geometrie nu prea mă pricep, nu o înțeleg atât de bine, iar la fizică nu știu absolut nimic, chimia ca chimia nu mi se pare foarte grea și să nu o pot învăța/înțelege.
La română nu mă pricep pe partea de gramatică! Nu înțeleg toate chestiile alea cu valoarea morfoligă, funcțiile sintactice și părțile de vorbire prin care se exprima. Am încercat să le învăț, să le înțeleg.dar niciun rezultat pozitiv.
M-aș duce la un liceu economic dar nu prea știu ce să fac.
Vă rog să mă ajutați cu asta. La ce profil m-aș putea duce.
Mama vrea să mă duc la mate-info. Dar nu știu dacă mă voi descurca.

Ce îmi recomandați?

Menționez că la matematică mă pricep pe partea cu algebră cel mai bine, pe parte de geometrie nu prea.
La fizică nu mă pricep deloc.
La chimie cât de cât.
La română la gramatică nu mă pricep aproape de loc, literatura e altceva.
La istorie nu prea mă pricep, nu-mi intră în cap oricât de mult aș învăța. Doar cultura civica îmi place mai mult. Mi se pare ușor.
Ce ar trebui să aleg? :/ Ce liceu? :/

12 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Bună, la matematica-informatica nu se mai face geometrie in liceu, doar niste vectori foarte simpli, insa vei face 3 ore de fizica. De asemenea, la profilele reale nu se face gramatica. La stiintele naturii se fac cam aceleasi materii ca la mate info, insa in clasa a xi-a si a xii-a se diferentiaza putin, la mate info se pune accent pe matematica si informatica, iar la biochimie pe biologie, fizica, chimie.

Eu recomand totusi un profil real, ce mi-au spus mie profesorii: elevii de la real sunt buni la toate(inclusiv romana) si cei de la umani la nimic. Toti olimpicii in mare parte vin de la profile reale.

Asta e strict parerea mea. Daca tu consideri ca ai cap si doresti sa-ti valorifici cunostintele vei alege varianta mai putin usoara, cu conditia sa muncesti mult. Daca nu, exista mereu stiintele sociale si bilingv-ul, unde e distractie si nu ai foarte multe optiuni pentru o facultate ok(decat limbi, drept).

| Kogaion a răspuns:

Liceul, cel putin in Romania, este doar sa-l faci(ma refer la faptul ca 80% merg la un liceu care nu are nici o treaba cu ce vor face pe viitor la facultate). Incearca sa te hotarasti ce facultate vrei sa faci, eu din clasa a6 a am stiu ce vreau si am mers la un liceu lejer si a fost cea mai buna decizie, m-am distrat extraordinar in liceu si a fost cea mai frumoasa perioada a vietii mele de pana acum. Iti recomand si tie un liceu Economic, eu profilul asta l-am terminat.

| AndreeaUrsu101 explică (pentru Kogaion):

Aș vrea să mă duc la psihologie în facultate, dar și comerțul îmi place.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna.
Intai trebuie sa te gandesti la mai multi factori :
•ce materii preferi
•cat de bine intelegi respectivele materii
•cat de exigent este liceul la care vrei sa mergi
Mate-info : multa matematica, daca nu iti place geometria (eu o ador) nu merge acolo. Si lasa-o pe mama ta, ca nu mama ta o sa dea bacul din matematica.
Filologie : este un profil frumos, nu are de aface cu concentrarea, acolo daca inveti esti de 10
Stiinte sociale : un profil usurel in care se pune accent pe istorie unde trebuie doar sa inveti
Bio-Chimie - Un mix de practica, invatat si gandire, un profil pentru cei care ar incerca de toate
Acestea sunt profilele de baza, nu toate liceele le au, asa ca intereseaza-te la mai multe licee.
Nu stiu cum e la voi, dar la noi completam o fisa cu profilul la care vrem sa mergem si daca intram la liceul care ni l-am dorit e bine, daca nu, intri la altul(te poti transfera dupa)

| Deliiiia a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Din nou, gresit. La mate-info nu se face DELOC geometrie, doar partea de vectori care cuprinde notiuni introductive.

,, nu are de aface cu concentrarea'' - defineste concentrarea...

bio-chimie(nici nu se mai numeste asa, ci,, stiintele naturii'') - practica se face foarte putina, in clasa 11-a o ora de laborator pe saptamana la chimie si eventual o disectie in toti cei 4 ani de liceu

| IoanaPuppy31 a răspuns (pentru Deliiiia):

Cand o sa fi pe clasa a 12 a la mate info mai vb

| Deliiiia a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

*o sa fii

Ce geometrie visezi tu? rolling on the floor)

| Deliiiia a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Ah, stai, ai 14 ani, abia acum dai evaluarea nationala, nici nu mai are rost sa discutam.

| aj3k16lm a răspuns:

Bine spus. // Ai putea încerca un liceu care să te ajute la dezvoltarea personală, cum am terminat eu pe profil teatral, lucru care m-a ajutat foarte mult la comunicare și exprimare. Gândește-te la ce vrei să dai BAC-ul în primul rând, asta contează în mare parte. La istorie sunt 32 de subiecte, din câte îmi amintesc. Toate legate de România, maxim de raporturile cu Uniunea Europeană și alianțe. Pe mate-info se dă fizică, dacă îmi aduc bine aminte. Iar la matematică oricum nu vei scăpa de geometrie, printre toate subiectele date. Eu, la liceu de Arte, am dat la istorie și geografie (era la alegere, mai aveam psihologie, specialitate.). Iar facultățile îți sunt deschise oricum. happy

| Deliiiia a răspuns (pentru aj3k16lm):

La istorie or fi 32 de subiecte, dar se pot formula si 5 subiecte pe o lectie. La mate-info nu se da obligatoriu din fizica si da, scapi de geometrie complet.

Doar asa, sa nu induci omul in eroare...

| AndreeaUrsu101 explică:

Am uitat să menționez că la filologie nu mă duc. Pentru că nu cred că mă voi descurca cu limbile străine!

| Fumiko a răspuns (pentru AndreeaUrsu101):

Prima data gandeste-te de 2 ori ce ti-ar placea sa faci in viitor iar asa te poti gandi si la un liceu, dar sa stii ca liceul nu te prea ajuta, de exemplu eu vreau sa ma fac asistenta veterinara si puteam sa fac liceu pentru asa ceva (dar nu stiam ca exista) si imi era mai usor sa o fac iar apoi mergeam mai departe cu facultatea, dar pot sa fac si alt liceu si sa continui cu facultatea pentru asa ceva.
Oricum liceul nu prea conteaza ci facultatea. Bafta la examene.