| geo9617 a întrebat:

Vreau sa stiu care sunt punctele sensibile la un om si care sunt conditiile ca o persoana, desi ranita, sa nu aiba de suferit toata viata. Cum e, de exemplu, nervul din muschiul care acopera clavicula; daca il strangi doare foarte tare. Voi ce fel de puncte mai stiti?

Răspuns Câştigător
| Uxellodunon a răspuns:

Poti sa iti zic de trigonul femural, se afla in regiunea inghinala, pe fata mediana a coapsei, acolo exista un spatiu intre muschii croitor, gratios si pectineu ce delimiteaza un triunghi, prin care trece vena si artera femurala si nervul responsabil pentru membrul inferior. aceste organe nu sunt acoperite de nici un muschi, si este singurul loc din organism in care artera sta superficial fata de vena, aici relativ aproape de suprafata corpului.

O plaga in zona acea poate sectiona cu mare usurinta artera femurala si sangerarea este foarte greu de oprit.
E cam cel mai naspa loc unde poti sa te tai. x_X

| geo9617 explică (pentru Uxellodunon):

Imi place happy mai stii si altele? daca stii si cu explicatii biologice big grin

2 răspunsuri:
| MariaMary129 a răspuns:

Din cate stiu punctele sensibile pot la gat, la maini (la cot), sau la picioare (la genunchi ) sau la picior la vene. Funda?