| Vivi_Maria_1955 a întrebat:

Vreau să vă pun o întrebare(este foarte importantă pentru mine).Aş vrea să mă transfer de la un liceu teoretic la un colegiu tehnic.Profesorii nu sunt prea buni la cel teoretic, la cel tehnic sunt foarte buni.As vrea sa urmez medicina (sunt la un profil de chimie bio), insa as putea sa ma transfer la protectia mediului daca vreau sa urmez asta? Mi-e foarte greu, sincer, deoarece este o decizie ce tine de viitor si pentru asta vreau sa ma ajutati.Partea proasta este ca la colegiul tehnic sunt elevi slabi,rai, iar la cel teoretic sunt cam la fel, insa un pic mai buni (sunt la prima clasa de chimie biologie). Mediile de intrare la colegiul tehnic sunt mici, dar nu foarte mari la cel teoretic.Parintii tot opteaza sa raman la chimie biologie,dar daca profesorii nu sunt buni,ce ma fac? Ce materie de biologie se face la protectia mediului? Va rog, ajutati-ma, niste propuneri, ceva.[Scuzati greseli de scriere sau exprimare] FUNDA

Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Daca vrei sa urmezi medicia, buni sau slabi profesorii mai bine decat la tehnic, pentru ca la tehnic nu vrei mai invata atata biologie si chimie decat la teoretic, poate chiar nu se fac orele si daca se fac se fac ca sa fie nu ca sa invete elevii ceva. Un profesor poate ca nu este stralucit, dar cu atatea manuale, atatea culegeri, poti sa inveti singur acasa daca iti doresti sa inveti. Si daca nu intelegi ceva atunci te duci si intrebi profesorul la scoala. El are rolul de a indruma si de a forma gandirea elevului, nu a il invata literalmente ce scrie in manual. Bafta.

| Vivi_Maria_1955 explică (pentru GdX):

Multumesc mult de tot pentru sfat!

1 răspuns: