| Andra_5616 a întrebat:

Trebuie sa fac caracterizarea personajului literar colectiv oierii si caracterizarea personajului secundar cucoana Maria, din Baltagul.Ma puteti ajuta? Va rog! Dau fundita.Promit:*

Răspuns Câştigător
| LadyRainicorn a răspuns:

-spui cateva cuvinte despre personaj ( ca e secundar sau colectiv, statutul social sau daca e insurat... ceva )
-pentru a caracteriza personajul respectiv autorul foloseste urmatoarele miljoace de caracterizare : directa ( realizata de narator, si celelalte personaje... daca este numit in mod direct intr-un anumit fel e.t.c. ), si caracterizare indirecta ( reiese din comportamentul, atitudinea, limbajul, numele personajului si atutudinea celorlalte personaje fata de el) PS: transcrie din text secvente, structuri care sa se refera la fiecare mijloc de caracterizare, si punctele din paranteza ), pune si parti din teorie, fa enunturi complete pentru ca e compunere, scrie doar ce gasesti in text ( adica daca in text nu gasesti spre exemplu nimic care sa se lege de atitudinea personajului, nu scrii) dar fii atenta. Sper ca te-am ajutat macar un pic. Spor la treaba!

2 răspunsuri:
| lolly_3072 a răspuns:

Am facut si eu baltagul la scoala acum cativa ani si nu'mi amintesc de nici o cucoana maria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andra si eu caut si nu gasesc dar in schimb amvazut o cursa bu tauti din spanie si nu mi-a mai trebuit caracterizarerolling on the floor:*laughing