| Kiyomi a întrebat:

Trebuie sa iei o nota minima la examenul de admitere la facultate ca sa poți fi luat in considerare pentru un loc? De exemplu ca la bac, unde trebuie minim 5 la probe și minim 6 la medie.
Sau dacă iau de exemplu 4 și se face media cu nota de la bac ( de ex. 10), adică 7, pot fi luată in considerare? ( facultatea de comunicare și relații publice )

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de fiecare facultate in parte, aceasta isi stabileste singura criteriile de admitere.
In orice caz media de admitere trebuie sa te situeze in cadrul locurilor stabilite pentru facultatea respectiva, degeaba ai o medie buna daca nu te clasezi in limita acestor locuri.

| Kiyomi explică (pentru Ioandelasal):

Sunt conștientă ca trebuie sa ma încadrez in limita acelor locuri, dar ma gândeam ca dacă iau sub o anumită nota, nu voi mai fi eligibila.

| MadRaven a răspuns:

Caută metodologia de admitere și verifică.
La umf de exemplu media de la examen trebuie să fie minim 5, 00 ca să fii luat în considerare. Chiar dacă cu tot cu media de bac poate îți dă peste 5, dacă nota la examen e sub 5, ai picat.

| Kiyomi explică (pentru MadRaven):

Am verificat metodologia, din păcate este specificat doar faptul ca media generală ( examen + bac ) nu poate fi mai mică de 5. Nu se precizează nimic referitor la nota de la examen.