| Sofiaaaaaa a întrebat:

Trebuie sa învăț timpurile la engleză in 2 luni.
Teoria o știu, dar practica ma omoară.
Dacă trebuie sa fac exerciții pe un singur timp le fac, dar când sunt exerciții din toate aleatoriu nu ma mai descurc. Problema este ca nu prea știu sa îmi traduc propozițiile(poate 30-40%).
Cum sa facccc?
Filmele nu ma ajuta pentru ca nu știu sa le traduc.
Cum sa fac?

Răspuns Câştigător
| Gigi777 a răspuns:

Buna! Singura metoda prin care poti sa inveti timpurile verbale este prin practica. Iti recomand carti de gramatica de limba engleza(le gasesti pe internet sau librarie sau poti sa o intrebi pe profesoara daca poate sa-ti imprumute o carte)sau poti sa cauti pe internet exercitii. Eu unul lucrez pe cartea,, Michael Vince and Paul Emmerson First Certificate with key", o gasesti aici : https://www.google.com/......https?/url Acolo ai la partea de verbe teorie detaliata si exercitii si poti sa te verifici cu raspunsurile de la final. Daca nu intelegi un cuvant, cauta-l pe internet la un dictionar bun cum e Cambridge sau Oxford, nu pe google translate ca nu traduce intotdeauna corect. De asemenea, sunt texte in care trebuie sa alegi forma corecta a verbului in subiecte de olimpiada la limba engleza si te verifici cu baremul.Am vazut la British council ca mai are teorie si la final niste exercitii cu verbe.Trebuie sa inveti ca fiecare timp verbal are o expresie de timp specifica si o regula(un mod de folosire). De exemplu : present simple il folosesti la actiuni care se intampla de obicei, la adevaruri generale, programe ( de tren, autobuz) si are ca expresii de timp: every day, usually, always, often. Este logic si trebuie sa inveti niste reguli ca la matematica si se invata prin exersare si verificare. La traducere, la fel, trebuie sa exersezi, sa traduci texte din romana in engleza si invers. Gasesti exercitii de acest tip in carti de gramatica sau in subiecte de olimpiada sau cauti un text in romana si traduci. Nu trebuie sa traduci fiecare cuvant in parte din propozitie(99% sa traduci)Propozitia sa aiba sens.De asemenea sunt exercitii de tip rephrase foarte bune care se axeaza pe mai multe parti ale gramaticii.Succes!

| Sofiaaaaaa explică (pentru Gigi777):

Mulțumesc frumos!

| Sofiaaaaaa explică (pentru Gigi777):

Nu merge link ul pe care mi l ai dat

| Sofiaaaaaa explică (pentru Gigi777):

Ai ceva site uri cu exerciții de genul?