| anonim_4396 a întrebat:

trebuie să termin clasa VII şi vreau să mă gândesc ce profil mi s-ar potrivi (Mate - info, mate - info intensiv, bio - chimie, ştiinţe sociale, bilingv engleză).
Uitaţi materiile:
Româna: mă descurc cât de cât
Matematica: Sunt destul de bun la matematică
Chimie: o urăsc
fizică: nu aţi vrea să aveţi o profă ca a mea. Nu prea ştiu fizică
Biologie: am citit de două ori o lecţie lungă şi am învăţat-o.
Engleză şi Franceză: mă descurc cât de cât
Istorie, Geografie: Sunt destul de bunicel

Şi mai am câteva întrebări:
1. Dacă dau la Mate - Info, voi da Bacalaureat M1 la matematică. Cum este? (profa de fizic a zis că-i naşpa, dar nu o cred deloc, de fapt, ea-i naşpa laughinglaughinglaughing)
2. Ce bac-uri voi mai da, în afară de mate şi română
3. La anul, cam când se termină materia (prin ce lună, clasa 8)?

8 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Omule eu zic sa te duci la stiinte sociale si dupa aia filologie!
...la mate info te toaca cu matematica, chimia si fizica!
...la filo citesti toata ziua povesti la literatura.si ai 2 ore de mate pe saptamana big grin
*dc crezi ca m-am dus eu la filo laughing *

| SnYcK3rS a răspuns:

Salut

La mate-info este destul de dificil, iar la mate info intensiv e mai greu deoarece ai 6 ore de informatica.
Bio-chimie e ceva mai lejer decat mate info dar aici ai 4 ore de fizic si 2 de chimie intr'a 9a, dar nr orelor de chimie mai creste
Stiinte sociale, bilingv engleza eu cred ca tu realizezi ca vei avea 6 ore de engleza din care 1 ora pe saptamana vei studia cultura englezilor/civilizatie, depinde ce se va alege.

La mate info dai teza la
-romana
-mate
-informatica
-1 materie la alegere dintre biologie/chimie/fizica, multi aleg biologia pentru ca e doar de invatat, nu sunt probleme intr'a9a.

La stiinte ale naturii ( mate fizica sau bio chimie) dai teza la
-romana
-mate
-2 materii la alegere dintre biologie/chimie/fizica

La stiinte sociale bilingv engelza dai teza la
-romana
-engleza
-istorie
-materia socio-umana din anul respectiv--->a9a logica / a10a psihologie/ a11a economie/ a12a filozofie

La bac la mate se da mate m1 si e dificil...

| Ilinca a răspuns:

Tu nu dai examen de bacalaureat, ci examen de capacitate. Examenul de bacalaureat este pentru cei care termina clasa a XII-a/a XIII-a.

| Narcis2007 a răspuns:

Du-te la mate info simplu...e ca in generala doar ca mai faci si info...
1.nu prea stiu...
2. ai de ales intre info chimie biologie si fizica, doar 1
3.depinde de profesori

| aysha11 a răspuns:

La mate info dai bacul la mate, romana si alegere info/chimie/fizica/bio.
Mai ai timp sa te gandesti dar din cate ai zis nu cred ca ti-ar placea la bio-chimie daca urasti chimia si fizica. La mate info faci 3 ore fizica, 2 bio, 2 chimie. La stiinte sociale stiu ca din a11a nu mai faci fizica, chimie si bio.

| LOReDANa_8414 a răspuns:

Pai tu mai ai un an la dispozitie pentru a te gandi ...eu sunt a-VIII-a si inca nu stiu la ce profil sa ma duc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Cred că trebuie să înveţi mai serios la toate, pari isteţ!
Nu se poate şti de pe acum ce vei da la bac peste patru ani, nu vezi că se schimbă în fiecare an câte ceva? Cursurile clasei a VIII-a se termină cam cu o săptămână înainte de celelalte, dar nici de asta nu păoţi fi sigur că rămâne aşa. Important e să înveţi bine şi încearcă să recuperezi ce ai pierdut în vacanţa asta, într-a opta nu vei mai avea timp de recuperări.
Uite un mic ajutor la română. Dă click pe http://lecturirecenzate.ro/

| JoKeRuL_3756 a răspuns:

Eu sunt la stinte-sociale e super fain
Poti sa inceci:d