| Iordache_Alexandra_2000 a întrebat:

Trec in clasa a 7-a si nu stiu ce rechizite trebuie sa imi cumpar si la ce sa ma astept. Deci vreau cateva sfaturi pentru urmatorul an si o lista de rechizite care trebuie sa le cumpar.
Cel cu cele mai multe informatii primeste fundita!
Mersi

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 Caiete : Romana, Matematica, Franceza, Engleza
1 caiet : Geografie, Istorie, Fizica, Biologie(cred ca faci si Chimie)Tehnologica(eu am facut.D)
Caiet de muzica...
Bloc de desen
Acuarele, pahar pentru apa, pensule
Pixuri colorate(set)
Carioci (set)
Marcare (set)
Post'it (daca folosesti)
Lipici, scoci, capsator, capse
Pixuri : Albastru, Negru, Rosu (cu gel plus fara, cate doua de fiecare)
Creioane colorate ( set)
Creioane normale( vezi sa fie din acelea verzi la exterior)
Ascutitoare
Guma de sters(ia una alba, mare)
Ghiozdan
Dosare plastic
Biblioraft
Cleme
Agenda scolara
Carnet mic pentru notite
Penar
Cred ca va trebui caiet si la dirigentie si religie(dar cred ca va trebuii sa dai comanda speciala)
Coperti

Sfaturi :
Planifica timpul : atat pe cel liber ca si pe cel care il dedici scolii si invatatului
Fa'ti temele la timp
Citeste lecturile
Fa exercitii in afara de cele pentru scoala, adica suplimentar.
Nu invata mecanic ...invata logic si de placere.
Citeste si : Tehnici de superinvatare, o poti gasi si pe net, mai greu dar o gasesti - de Oana Panagoret big grin
Cartea te ajuta sa inveti mai bine si sa iti creezi un mediu adecvat pentru invatat.