| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, aceasta e o intrebare careia as vrea sa ii acordati multa atentie.
Din cercetarile mele, pe care le-am efectuat de-a lungul timpului, privind educatia, reiese ca disciplinele umaniste nu se impaca DELOC cu cele exacte, absolut DELOC.
Am ascultat specialisti din toate domeniile existente, actorii vorbesc, in special, cu dansatorii si cantaretii, matematicienii cu informaticienii, chimistii cu fizicienii si cu matematicienii, psihologii cu sociologii si lista poate consinua.
In orice caz, stiintele exacte nu se impaca / nu se leaga cu cele umaniste.
Dumneavoastra ce credeti?
Eu nu cred ca exista psihologi matematicieni, ingineri filosofi, avocati chimisti etc.

22 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există dacă cauți.

| doctorandus a răspuns:

Dap, exista un medic roman care a inaintat proces la CEDO pentru ca nu i se permitea sa fie medic si avocat in acelasi timp.

| doctorandus a răspuns:

Dap, aici in Olanda fara sa stii statistica nu poti absolvi psihologia.

| Curious2 explică (pentru doctorandus):

Tu locuiesti in Olanda?

| doctorandus a răspuns (pentru Curious2):

Da.

| Curious2 explică (pentru doctorandus):

Din ce an?

| doctorandus a răspuns (pentru Curious2):

Din 2000.

| Curious2 explică (pentru doctorandus):

De 20 de ani.
Ce varsta ai / cati ani ai?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum nu? Exista. Personal iubesc psihologia, nu imi place matematica chiar asa de mult, dar lucrez in domeniul asta al matematicii pentru ca la asta ma pricep. Este uimitor sa impaci cele doua lucruri, reusesti sa iti explici multe neintelesuri.

Reusesti si sa vezi unghiul potrivit in care sa pui berea in pahar si sa iasa spuma. Sa nu mai zic de laptele si Oreo. pfa

| Catrice a răspuns:

Ce concluzie de geniu! Unde te-ai ascuns mămică până amu? Nu de alta, da' avem nevoie de mai mulți cercetători d-astia amatori laughing
Fiecare vede lucrurile din perspectiva lui. Easy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat de multa atentie sa acordam?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stop overthinking... laughing

| Curious2 explică (pentru anonim_4396):

Ce inseamna asta in limba romana?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Curious2):

Nu mai gandi prea mult. Gen nu te mai gandi la verzi si uscate, mai pe romaneste. laughing

| Curious2 explică (pentru anonim_4396):

De ce le consideti "verzi si uscate"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Din cercetările mele" Aici am început sa rad laughing

Maestre, e posibil s-aveți dreptate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca este din cauza ca oamenii imita pe altii cand nu inteleg, si se mint mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea e că oamenii au anumite înclinații spre anumite materii, hobby-uri, domenii. Unii au talent artistic dar nu pot înțelege științele exacte și invers, iar alții le pot "mânui" pe amândouă. De exemplu, unchiul meu care acum e la pensie, avea talent artistic (scria poezii în adolescență) dar și la științele exacte, precum Matematica, Chimia și Fizica, de aceea a fost un elev care a excelat la aceste materii. Acesta e un caz mai rar, dar din ce am întâlnit printre șefi, mai ales dintre aceia ce lucrează în comerț, cei care sunt oameni practici, orientați spre profit, nu prea au dezvoltată inteligența emoțională, ci mai mult pe cea academică.
Eu de exemplu, nu sunt mai deloc o fire practică ci mai degrabă emoțională și sentimentală.

| DanielPH a răspuns:

Salut!
Interesante constatari. Este posibil sa constati faptul ca actorii vorbesc cu dansatorii, cu scriitorii, etc, si fizicienii cu matematicienii, etc, fiindca ei au mai multe lucruri in comun. Un matematician poate discuta despre dans cu un dansator, desigur, nu in acelasi mod cum ar discuta doi dansatori intre ei, insa survine urmatoarea intrebare: ce discuta dansatorul despre matematica cu matematicianul? Variante sunt, insa foarte limitate.
Profesorul de analiza din facultate a fost actor, si mai joaca uneori; un coleg de camera a jucat in cateva filme, si suntem la inginerie; profesoara mea de fizica din liceu adora sa cante si sa scrie poezii; cunosc foarte bine un viitor inginer ce lucreaza cu pasiune si placere la o carte in care-si varsa imaginatia si sentimentele.
Nu cred ca poti sa le faci sa se imbine pe plan profesional, spre exemplu: sa fiu medic si inginer aero-spatial in acelasi timp, insa poti profesa intr-un domeniu anume si sa prezinti interes si pentru altceva, de pe partea opusa a baricadei, ca sa-i spunem asa.

| Horus35 a răspuns:

Ce treaba are faptul că doi oameni din domenii diferite nu se înțeleg cu legatura dintre discipline?
Dacă un matematician urăşte un filosof, dar un alt matematician iubeste un alt filosof atunci care e relația dintre matematica şi filosofie? De ură sau de iubire? Eşti matematician, nu matematica în sine. Eşti filosof, nu filosofia însăși.
Există o îmbinare între toate. De exemplu, conceptul de infinit a fost discutat şi în matematica şi în filosofie. Exista filosofie în ştiințe, exista matematică în arta, etc.
De obicei un om complex stăpâneşte mai multe domenii.

| Curious2 explică:

Nu, nu am nicio problema.

| CatalinB11 a răspuns:

Einstein si Chaplin s au cunoscut si avea numai admiratie unul pentru celalalt.