| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, aceasta intrebare este adresata parintilor.
Dumneavoasta ati vrea ca, copiii dumneavoastra sa studieze / sa invete la scoala in limba engelza?

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

într-un fel mi se pare aiurea, adică totuși suntem în România, mi se pare normal să li se predea în limba țării. Eventual să aibă mai multe materii în engleză și eventual tot felul de activități care să includă limba străină ca să aibă mai mult contact cu ea... da

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu sunt eu parinte... stai ca ii sun pe ai mei sa ii intreb.

Cica da.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, preferabil in Anglia sau SUA. Bine, si mai frumos ar fi in Canada. happy

| Curious2 explică (pentru GabiDumitrescu):

De ce nu vrei sa traiasca in Romania?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Curious2):

E pierduta tara asta. O sa vedem la urmatoarele alegeri, desi slabe sperante. Toti idiotii vor vota pesede. Bine, care intre timp a migrat in penele...
Legat de ce i-ai zis lui Ventrue, esti naiv. Cu ceea ce inveti la scoala reusesti sa fii un pic mai interesant decat unul care sufera de retard grav. Ma uit la temele fiica-mii si ma gindesc la ce teme aveam eu prin generala. In ambele cazuri, daca nu citesti de capul tau si nu explorezi tu domenii ca istoria, beletristica, dezvoltarea personala, economia, ramii cretin. Pupator de moaste. Viitor nostalgic comunist si pupator de moaste.

| Curious2 explică (pentru GabiDumitrescu):

Din raspunsurile dumneavoastra, reiese ca sunteti pasionat de stiintele sociale si literatura, nu e asa?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Curious2):

Sint pasionat de a naibii de multe chestii. Bine, legat de literatura acum aproape exclusiv scriu, de citit mai greu. Chestii semi-tehnice - review-uri de produse, stiri.

| Wr3nch a răspuns:

Nu sunt parinte inca dar da, as prefera limba engleza. De engelza n-am auzit si suna a ceva dubios.

| Catrice a răspuns:

Nu existau deja scoli/licee bilingve unde se duc ăștia de vor să învețe într-o anume limba? thinking

| Wr3nch a răspuns (pentru Catrice):

Da, dar numai la cele private se face ca lumea. Eu am terminat la filo ''bilingv'' si singura diferenta fata de intensiv engleza e un optional de o ora pe saptamana in englezalaughing

| Catrice a răspuns (pentru Wr3nch):

Eh pretenții...tot ai făcut mai mult decât alții laughing

| Curious2 explică (pentru Wr3nch):

Ce profil de liceu ai absolvit si ce specializare?
Daca ai absolvit filo bilingv, inseamna ca stii sa vorbesti in limba engelza la perfectie, nu?

| Wr3nch a răspuns (pentru Curious2):

Filologie Engleza Bilingv. Chiar la perfectie nu, e greu sa ai un accent bun fara sa mergi in Anglia sa auzi exact ce si cum se pronunta, dar ma priceplaughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Iti dai seama ca multi parinti ar prefera dar ar fi costisitor. Multi copii sunt bilingvi datorita faptului ca acasa vorbeau o limba si la scoala alta limba

| Legion7X a răspuns:

Salut!
Nu sunt părinte dar, îmi pot da cu părerea și anume
de ce să învețe în limba engleză, dacă suntem în România? Că dorește X sau Y sau are anumite preferinte, este treba lui, își poate da copilul la o anumită școală particulară, deocamdată sistemul pregătește copii cu capacității de tot soiul pentru a reuși.

Mulți elevi nu, se descurcă bine în limba română, limba nativă în propria Țară, numai zic de limba engleză, care nu este o limbă grea, dar cred că este un moft de familie. acest tip de alegere trebuie să fie ținută cont și în funcție de capacitățile copilului, nu numai de dorința părintelui. Dacă copilul n-ar putea înțelege o materie în limba română cum ar fi capabil să o înțeleagă în limba engleză pentru a studia în engleză?

| Alverto a răspuns:

De tip american te referi?
DA
Ar scăpa de mediocritatea și stupiditatea in care se bălăcesc unii copii români dând la maxim pe salam și abi
Și cunosc o familie de pe YT care au cel mai mare copil la o școală de genul acesta, și merge foarte bine, educat, tot ce trebuie