| Curious2 a întrebat:

Bună tuturor, am auzit că, clasa politică din Romania are o problemă foarte mare şi anume că, partidele politice nu sunt doctrinare, adică ele nu au o doctrină politică.
Politicienii nostri nu ştiu dacă sunt de stânga sau de dreapta şi nu respectă doctrina, pe care şi-au ales-o.
Este adevărat ori nu?
Voi ce credeţi?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare partid are o doctrina, doar ca aceasta este mai mult teoretica, in practica sunt putine deosebiri intre partide. Aceasta vine tocmai din nerespectarea doctrinei de catre conducerea partidelor, unii membri si, in special, membrii de partid ajunsi la conducere in organe centrale sau locale.

| Curious2 explică (pentru Ioandelasal):

Îţi mulţumesc foarte mult pentru răspuns. Este unul foarte bun.
Pentru că eşti absolvent al unei facultăţi de drept, te rog să imi spui ce ştii despre facultatea de " Ştiinţe politice ".
Te intreb, pentru că aş vrea să urmez cursurile facultăţii de ştiinţe politice
Unde lucrează absolvenţii de "Ştiinţe politice "?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Curious2):

Am acum aproape 73 de ani si nu ma intereseaza, asa ca nu stiu nimic exact. Pe vremea tineretii mele si cand am facut facultatea de drept nu exista o asemenea facultate, era doar Academia "Stefan Gheorghiu".

| Curious2 explică (pentru Ioandelasal):

Si ce se studia la Academia "Stefan Gheorghidiu "?

| sierra1 a răspuns:

"Politicienii nostri nu ştiu dacă sunt de stânga sau de dreapta şi nu respectă doctrina, pe care şi-au ales-o.
Este adevărat ori nu?"

clar că NU e adevărat. Ei își stiu foarte bine doctrina dar îi doare-n bască de ea!

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Dap, ce politica a facut Partidul Muncii din Olanda cat timp a fost la putere? Politica neoliberala. Deci nu doar in Romania e treaba asta.

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

" doctorandus:... nu doar in Romania e treaba asta."

așa, și am spus eu că n-ar fi?

| Curious2 explică (pentru doctorandus):

Pot să te intreb cu ce te ocupi in Olanda?
Nu ştiu absolvenţi de filosofie, care să lucreye in alt domeniu, in afară de invăţământ.
Marea majoitate a absolvenţilor de filosofie lucreză pe posturi de profesori in intreaga ţară.
Tu in ce domeniu lucrezi in Olanda?

| RKBlue a răspuns (pentru doctorandus):

Si e de rau sau?

| doctorandus a răspuns (pentru RKBlue):

Nu, e mai bine intr-o societate neoliberala decat in democratie originala.

| Werrich a răspuns:

Politicienii din Romania nu au doctrina, se duc in partidele care ii pun pe locuri eligibile.