| Ciurii134 a întrebat:

Am o întrebare dar as vrea sa răspundă doar cei care știu exact, care au fost in cauza.Am terminat clasa a 9 a și as vrea sa ma transfer la un profil cu intensiv franceza. Mi s-a comunicat ca o sa dau un test scris la franceza. Știe cineva ce cuprinde acest test, o bibliografie din care as putea învăța (asta ma interesează mai mult). Am văzut câteva modele pe net dar as vrea sa aud și păreri poate din partea celor care au susținut și ei un astfel de test. Mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nici un model nu e relevant, dacă știi franceză, iei testul. Scurt pe doi

| Ciurii134 explică (pentru sierra1):

Știi franceza sa vorbești cursiv, sa ti un dialog, sa alcătuiești un eseu dar nu știi diferența între adjectivul posesiv și cel demonstrativ. Așa ti se duce din punctaj și uite ca te trezești ca nu ai trecut acest test, culmea ca tu stii franceza. Sa sti franceza înseamnă sa cunosti niște noțiuni de baza și altele mult mai complexe ( sti romană dar tu N ai habar când se pune virgula sau cratima ). Iar faptul sa ai o bibliografie in fata unde poți sa știi exact exact pe ce sa te axezi contează mult. Așa ca înainte sa răspunzi, măcar gandeste dacă răspunsul are logica laughing.

| sierra1 a răspuns (pentru Ciurii134):

"înainte sa răspunzi, măcar gandeste dacă răspunsul are logica"

repet: Nici un model nu e relevant dar tu poți in continuare să-ți dai ochii peste cap