| lovemusic605 a întrebat:

Am o mica problema. As vrea sa invat limba maghiara.
Doresc sa vorbesc, sa citesc si sa scriu in maghiara bine, sa o inteleg cum trebuie. Ar fi bine s-o cunosc ca pe o limba straina, nu neaparat materna (oricum nu vorbesc acasa maghiara). Nu stiu ce sa fac exact!
Mama mea stie maghiara, insa nu prea are timp sa ma ajute (pacat ca nu m-a invatat de mic, ca acum am deja 15 ani). Si bunica din partea ei stie, insa nu pot zice ca o vad zilnic, deci nu fac mare lucru. Totusi, stiu putina maghiara, insa eu vreau mai mult.
Ce sa fac? Sa iau cursuri? Sa mai caut pe cineva care sa ma ajute? Chiar vreau sa stiu maghiara, cu toate ca nu e o limba cautata precum engleza sau franceza, insa imi prinde bine pe cand ma mai duc in Ungaria si daca mai vorbesc cu bunica mea, care stie mai bine maghiara decat romana.
Va rog sa ma ajutati. Dau funda cui imi va fi de cel mai mare ajutor!winking

Răspuns Câştigător
| suzy78 a răspuns:

Felicitari pentru preocuparea unui adolescent/a de 15 ani. Indiferent ca doresti sa inveti maghiara, enegleza, sau germana, este importanta dorinta, motivatia.

Eu sunt romanca, nu am avut tangente cu limba, dar intamplator traiesc de cateva luni in Ungaria, pe langa ore la profesor, mie imi este de folos urmatoarele site-uri:

www.nebulo.ro
este tratat pe lectii, jocuri, foarte frumos structurat si util

sau

http://www.internetpolyglot.com/lessons-ro-hu

Este foarte important sa ai contact cu limba zilnic, chiar daca nu intelegi sa te uiti la desene animate, filme cu intees pentru tine, este foarte importanta pronuntia si sa repeti, repetitia e mama invataturii.

Mult succes si sper sa-ti foloseasca. Chiar daca nu este o limba asa cautata sunt multe tari vecine, unde se face turism si la hoteluri, pensiuni, angajatii o rup in maghiara, deci nu as zice ca e pe cale de disparitie (m-am inteles in maghiara in: slovacia, Croatia, polonia, Austria).

| lovemusic605 explică (pentru suzy78):

Mulţumesc! Oricum, eu urmăresc emisiuni în limba maghiară şi sunt chiar interesante. Încet-încet, deprind pronunţia şi poate chiar înţelesul cuvintelor. Meriţi o fundă! Aşadar, nagyon köszönöm! happy

5 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

Nu-ti pierde timpul cu o limba pe cale de disparitie, ca sa nu mai vorbim de cat de jegoasa e limba asta ca si neamul care o vorbeste.

| lovemusic605 explică (pentru ThePoet):

Mda, nu m-ai ajutat.

| RaulAntal434 a răspuns:

Buna! Sunt etnic maghiar! Dacă chiar vrei sa înveți scrierea si citirea si vorbitul corect al limbii maghiare, as putea sa te ajut eu!

| RaulAntal434 a răspuns:

Raulantaal4455@gmail.com
Dacă vrei...te ajut eu...sunt etnic maghiar