| GeorgianaDiaconu a întrebat:

Buna tuturor! Am o verisoara care astazi a avut examenul de clasa a 8a si ma tot dispera mama ei... La ultimul punct (cel mai mare) a avut de facut o compunere ca subiect "IN CURTEA SCOLII" iar ea nu stiu ce mama ei a facut si a scris despre Vacanta la bunici laughing I-am spus mamei ca indiferent cat de corecta gramatical si frumos ar suna, nu se pune niciun punct daca subiectul nu e cel cerut. Am dreptate? Ea spune ca e imposibil, tinand cont ca povestirea ei la bunici e destul de buna. P.s: Va rog nu radeti, e o femeie in varsta de la tara si nu se pricepe. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Din moment ce subiectul tratat nu are nici o legatura cu subiectul din cerinta, nu ar trebui sa fie punctat deloc, indiferent cat de buna este compunerea. Altfel subiectul ar fi sunat "Scrieti o compunere la alegere".

Daca la examenul pentru carnet raspunzi cu un citat din Shakespeare in loc sa raspunzi cine are prioritate intr-o intersectie, nu cred ca iei examenul, indiferent cat de bun este citatul din Shakespeare.

5 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Dacă compunerea nu are legătură cu subiectul e clar că nu primește puncte, poate doar dacă și-a petrecut vacanța la bunici în curtea școlii (just kidding). Nu stă nimeni la corectarea subiectelor să citească ceva care nu are legătură, se taie și trece mai departe.

| Vântulalb a răspuns:

Ai dreptate.

| Design2021 a răspuns:

Depinde de profesor cat de permisiv este, daca trece cu vederea sau daca nu.

Normal si logic In curtea scolii nu are nici o treaba cu vacanta la bunici.

| andremitelu a răspuns:

Nu ti-e rusine? Daca bunica ei locuia in curtea scolii? Te-ai gandit vreodata la posibilitatea asta?! Numai sa comentati stiti desteptelor! Dar sa va folositi creierul nu stiti!?

| danielgaleata a răspuns:

Spune-i verisoarei tale sa se spele pe ochi la examenul urmator.