| Tabla_Omul_1994 a întrebat:

Buna tuturor as avea nevoie de lectia la fizica : Optica care se face in clasa a 9 a deoarece am fost in spital si nu am avut de la cine sa o iau iar maine ne asculta la fizica si profesoara sigur nu ma va ierta.crying

Răspuns Câştigător
| meli120 a răspuns:

OPTICA :este stiinta care studiaza lumina si interactiunile acesteia cu substanta
Lumina:-se propaga in linie dreapta
-viteza lumini:c=300 000 000 m/s
-are caracter dual :unda-corpuscul
optica:geometrica:opereaza cu raze de lumina (reflexie, refractie, dispersie)
ondulatorie:presupunem lumina ca fiind o unda electromagnetica
(interferenta, difracita luminii)
fotonica:presupune lumina =asamblu de fotoni (ef.fotoelectric extern)
Optica Geometrica
-opereaza cu actiunea de raza de lumina
-notiuni de optica geometrica
Notiuni de optica generala
Raza de lumina este o dreapta de-a lungul careia se propaga lumina intr-un sens sau in sens opus.
-se respecta principiul reversibilitatii razelor luminoase
2. fascicul de lumina
un asamblu de mai multe raze de lumina
clasificare:1. fascicul paralel
2. fascicul conic :divergent
convergent
-respecta principiul independentei fasciculelor luminoase:
-un subfascicul al unui fascicul larg produce acelasi efect ca si fasciculul larg, independent de prezenta celorlalte subfascicule.
Aproximatia gaussiana presupune utilizarea fasciculelor inguste, paraxiale pentru obtinerea unui stigmatism aproximativ.(imagini asemanatoare obiectelor)
3.Imaginea unui obiect reprezinta obiectul vazut prin instrument.
Imaginea poate fi :reala sau virtuala.
Imaginea reala poate fi localizata pe un ecran, ea obtinanduse la intersectia rezelor de lumina emergente.
Imaginea vituala se vede cu ochiul liber, dar nu poate fi localizata pe un ecran, ea obtinanduse la intersectia prelungirilor razelor emergente.

1 răspuns:
| unknownn a răspuns:

Gasesti pe net tot ce vrei. Numai sa cauti.