| Curious2 a întrebat:

Bună tuturor, ce facultate mi-ar aduce mai multe şanse de angajare după absolvire?
Eu am de ales dintre facultatea de Ştiinţe politice şi facultatea de Istorie.
De ce facultatea de istorie?
Pentru că Istoria are o oarecare legătură cu Ştiintele politice.
Eu sunt pasionat, de mic copil, de politică. Toţi colegii mei, şi din liceu si din gimnaziu, mi-au spus că mă pricep la politică. Eu obişnuiam să mă uit la televiziuni (la Antena 3, la Realitatea TV ), unde erau invitaţi politicieni romani, economişti romani şi jurişti romani.
TOŢI mi-au spus că mă pricep foarte mult la politică.
In urmă cu trei ani, am absolvit profilul de liceu real, filieră teoretică, cu specializarea "matematică-informatică ".
Problema mea e că, mie nu mi-a plăcut ABSOLUT DELOC.
Nu mi-a plăcut matematica şi nici informatica.
-------------------------------------------------------- ----------------------------------
Acum, eu locuiesc in judeţul Iaşi şi, urmează, anul viitor, să mă inscriu ori la facultatea de istorie, ori la facultatea de Ştiinţe politice din cadrul Universităţii "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi.
Problema mea este următoarea : parinţii mei nu mă pot intreţine şi după ce absolv facultatea, aşa că va trebui să muncesc, adică să imi caut un loc de muncă imediat după ce absolv facultatea.
Eu, după ce am absolvit liceul, am susţinut examen la fizică, matematică si limba romană.
Acum, eu am incercat să inţeleg matematica, fizica, chimia şi informatica, insă nu am făcut performanţă, ci mai mult le-am tocit.
Vreau să imi aleg o facultate, care se bazează mai mult pe citit şi scris decat pe calculat şi desenat.
Din ce am aflat despre facultatea de "Stiinte politice", am inteles ca nu iti ofera vreo specializare dupa absolvirea ei. Pe diploma de absolvire scrie doar " Absolvent de Stiinte politice" si atat.
Voi ce credeti?
Ar trebui sa aleg facultatea de Istorie din cadrul Universitatii "Alexandru Ioan Cuza" sau facultatea de "Stiinte politice" din cadrul aceleiasi Universitati?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cu facultatea de științe politice ai șanse mici spre 0 de angajare... toți pe care îi știu s-o fi terminat regretă decizia și zic că n-au ce face în domeniu.
dar tu fiind atât de pasionat, ai putea încerca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diploma de bacalaureat nu te asigura ca vei gasi si job in domeniu.
Trebuie sa te interesezi ce fel de firme sunt in zona ta Iasi: dar din cate stiu e oras dezvoltat deci ai sanse sa gasesti de lucru mai usor decat intr-un oras mai mic.

| troleibuz a răspuns:

Stiinte politice si Istorie sunt facultatile care iti ofera cele mai putine sanse de angajare.

| Anonimous071196 a răspuns:

Stiinte politice clar. Am cunostinte la Istorie si acum se dau cu capul de pereti. Posturi putine in invatamant. Istorie daca vrei drept pasiune dar nimic mai mult.

| Jei729bd a răspuns:

Du-te la științe politice ca să ai sanse sa ajungi un politician, ca stintele politice o sa te ajute mai mult din punctul meu de vedere, în plus am văzut că mare parte din politicieni au fost la științe politice, sper ca tam ajutathappy