| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, credeti ca megalopolisurile New York si Los Angeles sunt printre cele mai mari din lume?

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu ce crezi?

| GdX a răspuns:

Clar nu ai auzit de Tokyo, Shenzen, Shanghai, Delhy, Sao Paolo, Cairo. New York este abia pe locul 11. Uiet aici ca sa nu mai cauti tu: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_cities

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, printre.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asa cred.

| PainTech a răspuns:

Depinde ce înseamnă "printre cele mai mari". Top 3? Top 10? Top 15?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu. Sunt cele mai mici catune vazute vreodata.
Cel mai mare oras din lume este Vatra Dornei. Dar corporatistii satanisti si oculta mondiala nu vor ca tu sa stii asta.

| RKBlue a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

E adevarat ca Rusia si CIA sunt implicate?

| Curious2 explică (pentru RKBlue):

Chiar vrei sa te incrii la mate-info?
Eu iti recomand, sincer, sa nu o faci. O sa regreti. Crede-ma.
Mai bine te incrii la un profil uman.

| Catrice a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Fix Dorna rolling on the floor ajungi intr-o ora dintr-un capăt in altul pe jos laughing

| RKBlue a răspuns (pentru Curious2):

Am trecut de timpul inscrierii acum ceva vreme.
Plus, mai multi sunt cei care regreta umanul nu mate-info.

| Curious2 explică (pentru RKBlue):

De ce sa regreti umanul?

| RKBlue a răspuns (pentru Curious2):

Cu ce te ajuta umanul?
Cu ce te ajuta realul?
Ce studiezi si unde te ajuta mai departe?
Poti face orice liceu si apoi orice facultate, dar realul te ajuta mai mult in mai multe domenii.
Plus, la real se face romana aproape cat la uman deci te poti pregati pentru domenii care implica literatura si romana.

| Curious2 explică (pentru RKBlue):

Uite-te la actorii de la hollywood.
Ei stiu multe limbi straine, sunt umanisti pein excelenta.

| RKBlue a răspuns (pentru Curious2):

Au terminat liceul la uman? Nu.
Si nu trebuie sa stii mai mult de o limba ca sa fii un actor bun.
Iar multi actori de la hollywood nu cunosc multe limbi,ci doar engleza si eventual o a doua limba(de obicei e cea nativa sau cea vorbita in casa)
Nu exista o delimitare intre uman si real.
La real am facut mai multa romana decat cei de la uman,chiar si cand am avut aceeasi profesoara.
Engleza stiu multi de la real mai bine decat cei de la uman, si ghici ce? Le place la real, le place si matematica, fizica, chimia...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RKBlue):

Ohoho, dar si guvernul Romaniei este implicat. In tot ce se intampla in galaxie, SRI-ul e implicat la maxim.

| RKBlue a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

E mai rau decat credeam!
Am impresia ca pisica mea e spion rus si lucreaza pentru martieni!
Cred ca trebuie sa o inec...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RKBlue):

Fa-o cat mai repede. E suspicioasa.

| RKBlue a răspuns:

Nu cred nimic.
Pe GOOGLE poti gasi suprafata si populatia oricarui oras.

| Theo94 a răspuns:

Un megalopolis este alcatuit din mai multe orase.
https://en.wikipedia.org/wiki/Megalopolis

https://ro.wikipedia.org/wiki/Megalopolis_(aglomerare_urban%C4%83)

Cel mai mare megalopolis din USA este cel nord-estic cunoscut si sub numele de BosWash cu peste 50 de milioane de locuitori.
https://en.wikipedia.org/wiki/Northeast_megalopolis

Cel mai mare din lume find Tokaido din Japonia cu pe 70 de milioane de locuitori.
https://en.wikipedia.org/wiki/Taiheiy%C5%8D_Belt

https://ro.wikipedia.org/wiki/Megalopolisul_japonez

Poate ai vrut sa spui metropola.

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut cel mai mare metropola la ora actuala este Tokia
aici ai top 5 cele mai mari :1Tokio(Japonia),2Seoul(Corea.de Sud), 3Ciudad de Mexico(Mexic), 4New York(USA), 5Mumbai(India) calculele sunt facute dupa nr de locuitori!