| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, de ce studiile universitare americane(cele din SUA) sunt extrem de scumpe?
Exista multi studenti care se indatoreaza enorm de mult. Cum ajuta Administratia Americana studentii?
Unii vor interpreta termenul "ajuta" ca insemnand pomana, dar in multe reportaje si stiri pe aceata tema situatia este prezentata ca fiind grava.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Motive de "scumpete" sunt patru:
- Cercetare;
In universitatile de aici, se face Cercetare.
Am crezut ca se stie acest lucru, pentru ca foarte multe stiri vin si in Europa, in forma: "Cercetatorii de la Universitatea X au facut, au dres, au descoperit...", etc.
Asta COSTA.
- Dotari;
Pentru a face Cercetare stiintifica, cat si pentru o baza materiala solida, necesara pregatirii studentilor, ai nevoie de dotare in consecinta.
Si asta, COSTA.
- Salarii.
(acest al treilea motiv nu mai are nevoie de explicatii)
- Sport;
Toate universitatile au o echipa de sport, (canotaj, hockey, footbal, basket, s-a.), cu sala, teren, antrenor, echipamente, dotari, medic, competitii, etc, toate acestea inghit multi bani, se intra greu in ele, dar este si o mare mandrie sa faci parte dintr-o astfel de echipa.

De unde iau universitatile acesti bani?
In primul rand, de la "sponsori".
Miliardarul X, Compania Y...
Pe locul al doilea, se situeaza taxele de la studenti.

Cum ii ajuta Administratia SUA pe studenti?
Aproape deloc.

Sunt cateva programe de burse acordate/sustinute de ECA, (Fulbright) si Congres, (FLEX), [acestea sunt insa pentru straini, nu pentru studentii americani], ei fiind ajutati chiar de catre universitate, prin burse de merit, sau de nevoi.
- Esti bun la sport, dar nu ai suficienti bani pentru universitatea X?
Iei o bursa la universitatea X, pe baza rezultatelor sportive.
- Esti bun la materia X?
Esti ofertat pentru o bursa, universitatile si companiile care le sponsorizeaza trimit "vanatori" in scoli si licee, pentru a-si asigura fluxul de creiere.

Nu e chiar o "indatorare" atat de mare cum se crede, pentru ca imensa majoritate a parintilor, incep sa puna bani deoparte pentru scoala copilului, imediat ce acesta se naste.
I se face un cont, si...

| Thecurious explică (pentru Darkmagic):

Stiu continuarea, mi-ai explicat-o intr-un mesaj privat.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea e facultativa. Cine vrea sa se specializeze scoate banul... Nu fabrici de diplome ca la noi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Buna tuturor, de ce studiile universitare americane(cele din SUA) sunt extrem de scumpe.
PENTRU că profesorii buni trebuie plătiți în mod corespunzător.
Exista multi studenti care se indatoreaza enorm de mult.
SE indatorează ca să poată apoi obține posturi bune cu salarii mai mari, la absolvire.
Cum ajuta Administratia Americana studentii?
CU BURSE.
Unii vor interpreta termenul "ajuta" ca insemnand pomana, dar in multe reportaje si stiri pe aceata tema situatia este prezentata ca fiind grava.
=====
Extrem de scumpe, enorm de mult, situație gravă, sunt reflectările situației în mass media care trebuie să trăiască și ea. Are nevoie de știri de senzație.
Faptele normale nu interesează pe nimeni.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Ai castigat respectul meu pentru capaciatea fina de a analiza textele.
Situatia este prezentata comparativ cu cea a studentilor europeni.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Reciproca, stimabile.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Simplu, pentru ca nu sunt reglementate de stat, ci sunt in sine niste societati comerciale ce vor sa scoata profit.

| Rd79 a răspuns:

Situatia este grava daca esti prost sa te duci la o facultate pe care vrei sa o faci doar pentru hartie. Exista multe optiuni in America sa faci bani fara facultate. Si nu numai in America.

Guvernul federal nu ajuta studentii, dar multe state au ele tot felul de programe prin care ofera unele burse studentilor.

| Mohican a răspuns:

Salut,

Cum universitatile sunt foarte scumpe pe atat de scumpe sunt si alte servicii oferite de diverse institutii.

Asta se poate intampla din 3 motive :

1) Resursele sunt limitate, oamenii cauta mai mult, profesorii au nevoie de un salariu bun pentru ca si felul lor de a educa sa fie bun, ca universitatea sa fie bine ingrijita.

2) Fiind foarte scumpe, probabil un numar mai mic de studenti din partea familiilor bogate vor reusi sa acopere suma oferita de un numar mare de studenti cu pretul studiilor mai mic.

3) Este necesara rarirea populatiei, avand in vedere ca lumea o cam ia razna, poate ca si studiile incep sa le faca neaccesibile pentru majoritatea pentru ca acestia sa nu aiba optiuni de viitor.

Mai pot fi multe alte motive, nu stii niciodata ce vor de fapt cei de mai sus de noi pe scara ierarhica ( a societatii ).