| Louisa28 a întrebat:

Buna tuturor! Eu sunt in clasa a 11 a, insa as vrea sa stiu :in ce consta admiterea la "Universitata de Vest din Timisoara", Facultatea de Drept?
Admiterea se face pe baza unui examen la anumite discipline sau pe baza unui dosar? Am o prietena care a dat anul trecut si mi-a spus ca admiterea este pe baza de dosar, contand media de la bac. Am tot cautat pe site-ul lor, insa gasesc date referitoare la admiterea din 2019.
Daca ma puteti ajuta, as fi recunoscatoare.
Va multumesc!

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Anul trecut peste tot s-a intrat cu dosar thinking

| Louisa28 explică (pentru Catrice):

Multumesc de raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este asa cum crezi tu. Am avut pe cineva care a intrat cu dosar acum 2 ani.

"La Facultatea de Drept din cadrul Universității de Vest din Timișoara admiterea constă într-o selecție a studenților dintre candidații care își depun dosarul de admitere, pe baza mediei dintre media obținută la examenul de bacalaureat (în proporție de 50%) și nota obținută la Testul de evaluare a competențelor lingvistice și de raționament (în proporție de 50%). Sunt declarați admiși candidații în ordinea descrescătoare a mediei finale obținute, în limita numărului de locuri scoase la concurs. Media generală de admitere la programul de studii universitare de licență al Facultății de Drept nu poate fi mai mică decât 7, 00 (șapte).

Testul de evaluare a competențelor lingvistice și de raționament (ECLR) este o probă scrisă și are trei secțiuni (sarcini): vocabular, raționament analogic și raționament inductiv. Fiecărei sarcini îi corespund 15 subiecte cu o singură variantă de răspuns corectă. Punctajul maxim al testului este 10 (zece) și se calculează astfel: 0, 20 puncte x număr răspunsuri corecte + 1 punct din oficiu.

Testul de evaluare a competențelor lingvistice și de raționament este organizat la sediul facultății. Timpul de rezolvare a testului este de 90 de minute.

Alternativ, în cazul în care proba scrisă - Testul de evaluare a competențelor lingvistice și de raționament nu poate fi organizată la sediul facultății, admiterea constă într-o selecţie a studenţilor dintre candidaţii care îşi depun dosarul de concurs, pe baza mediei dintre media generală obţinută la examenul de bacalaureat (în proporţie de 50%) şi nota obţinută la proba examenului de bacalaureat Limba și literatura română – scris (în proporţie de 50%). Sunt declaraţi admişi candidaţii în ordinea descrescătoare a mediei finale obţinute, în limita numărului de locuri scoase la concurs. Media generală de admitere la programul de studii universitare de licență al Facultății de Drept nu poate fi mai mică decât 7, 00 (șapte)."