| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, exista o stiinta numita demografie?
Daca da, exista specialisti specializati in acest domeniu, numiti demografi?
Post Scriptum
Unii profesori universitari romani nu vad cu ochi buni specializarile de granita/interdisciplinare. Lor li se pare ca, daca in Romania nu te angajezi in domneniul respectiv, inseamna ca acea specializare e inutila.
Fals! Piata muncii din Romania nu e sufiecient de dezvoltata, pentru noi specializari.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și?

| minrest a răspuns:

Demografia, studiul dinamicii populatiilor umane, subdomeniu al Geografiei, exista de multa vreme, fiind o stiinta strict necesara in lumea contemporana; nu e o stiinta de granita, nici una in curs de formare. Si de ce specialistii s-ar numi demografi?

| Thecurious explică (pentru minrest):

Asadar, sunt geografi specializati in demografie?

| minrest a răspuns (pentru Thecurious):

Da, sunt multi, e o stiinta esentiala; traim intr-o lume in care dinamica populatiei nu se desfasoara dupa un singur model, si nici dupa reguli intuitive.

| Iote a răspuns:

Https://www.dex.ro/demografie
https://www.dex.ro/demograf
Esti la facultate si nu stii sa accesezi DEX-ul?

| NLS a răspuns (pentru Iote):

Chiar și presupunând prin absurd ca nu ar fi încă în facultate, despre demografie am învățat/ discutat și am fost ascultați încă prin gimnaziu la geografie. happy