| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, la facultate am avut niste teme interesante : persuasiunea si educatia.
La psihologia educatiei, profesoara de psihologie ne-a spus ca, copiii nu mai sunt motivati sa invete.
Ei intreba, mereu, de ce? De ce sa faca asta?
De ce mi-ar trebui asta?
Veti intreba : pai si persuasiunea? Ce legatura are cu educatia?
Cel care te invata ceva trebuie sa fie persuasiv, adica sa te convinga sa crezi ca, ceea ce el te invata e fascinant si util.
Va voi da trei exemple din Romania : realizatorul tv Mircea Badea, fizicianul Cristian Presura si medicul Gheorghe Mencinicopschi.
E foarte complicat sa schimbi mentalitati, sa convingi, sa explici.
Ce credeti?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că da.

| johnnny123 a răspuns:

Cred că singurul lucru pe care-l poți învăța de la Mircea Badea este că un om poate supraviețui fără absolut niciun gram de moralitate și integritate dacă are o limbă suficient de lungă

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ca să poți persuada trebuie să câștigi încrederea, să arăți că tu știi despre ce vorbești, să împui un minim de respect prin comportamentul tău care să arate că ai cunoștințe avansate într-un domeniu și ești un exemplu pentru ei. Persuasiunea nu e ușoară, trebuie să te folosești de tot triunghiul retoricii, adică să-i apelezi și încrederea, și rațiunea și emoția. Dar nu poți să ai pretenții de la un profesor care încă scrie mesaje pe Facebook cu diacritica lângă el și își predă mecanic materia să aibă cunoștințe de psihologie și retorică. Majoritatea profesorilor nu au vocație, de asta nu reușesc să fie persuasivi. Își fac munca în silă și nici ei nu știu de ce predau unele subiecte dacă-i întrebi. Pot să număr pe o mână profesorii care m-au impresionat în 12 ani de școală.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Badea e un exemplu bun, îți creează multe stări și uneori aberează de simți că ești pe lângă cu subiectul și știe mai multe decât tine rolling on the floor

| Florin9Florin9 a răspuns:

Mircea Badea chiar se pune ca realizator TV?

| Thecurious explică (pentru Florin9Florin9):

Are succes. Da, se pune.
Poate ca nu iti place, dar nu poti nega succesul sau.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Thecurious):

Ba da îl pot nega big grin

Faptul că apari la televizor nu te face neapărat un om de succes big grin

| Thecurious explică (pentru Florin9Florin9):

Ce inseamna un om de succes, dupa tine?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Thecurious):

Aproximativ...Să facă ceva util pentru societate și/sau să fie apreciat de oameni.

El pur și simplu a fost cel care a acceptat să se vândă. Câștigă mii de euro pentru aproape nimic, în timp ce unii muncesc din greu și nu fac banii ăștia, dar în fine, dacă tu consideri că banii câștigați sunt singurul indicator pentru succes e părerea ta.

Tu de ce crezi că e un om de succes?

| Thecurious explică (pentru Florin9Florin9):

"Sa fie apreciat de oameni" Pai...e apreciat, altfel nu ar mai fi unul dintre cei mai cunoscuti prezentatori tv din Romania.
Chiar tu ai tastat ca el castiga mii de euro. De ce? Pentru ca are public. Simplu.
Pe acelasi principiu si o femeie care danseaza la bara are succes, daca castiga foarte multi bani, nu? Da, adevat. Este o dansatoare foarte buna, pentru are public.
Ce ofera societatii? Ofera stiri, pe care, mai apoi, le comenteaza.
Nu pot spune ca sunt un fan Mircea Badea. Ma informez de la el.
Da, m-a influentat foarte mult, chiar daca nu sunt mereu de acord cu el.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Thecurious):

E apreciat? De pasionari sau de cine?

În fine, citește și ce au scris userii de mai sus despre el, Mircea Badea este și v-a rămâne în memoria românilor un om care s-a vândut. Cam ca Iliescu, chiar dacă are câțiva susținători, per total e un personaj negativ și așa va rămâne.

| Thecurious explică (pentru Florin9Florin9):

Vrei sa imi transmiti ca, doar pensionarii il apreciaza?
Cui s-a vandut? Proprietarului Antenei 3?
De ce e negativ?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Thecurious):

Predominant pensionarii urmăresc antena 3 (și nu e ceva spus din răutate, antena 3 e susținătoare PSD și dacă te uiți pe sondaje predominant bătrânii votează PSD)
Întrebă lumea de pe TPU ce părere are despre el, ai să vezi că majoritatea o să fie păreri negative pentru că susținătorii lui (predominant pensionari) nu sunt aici.

Da, s-a vândut în sensul că el fiind la Antena 3 nu poate să spună ceva rău despre PSD, și în schimbul banilor îi lua apărarea Vioricăi Dăncilă, îi susținea nevinovăția lui Liviu Dragnea, a stat alături de Iliescu în platou (Iliescu care nu mai are nevoie de vreo prezentare), a stat alături de Dumitru Dragomir (care a îngropat fotbalul romanesc cu blaturile lui), era de partea jandarmilor care abuzau de putere și au bătut /gazat oameni la proteste (unii au murit) s-a luat de studenți că nu votează PSD și a zis că trebuie tăiată gratuitatea pe tren pentru ei (un fel de răzbunare), cei din platou se laudă chiar lângă el că au mărit pensiile (și el știe că degeaba au crescut pensiile dacă a scăzut puterea de cumpărare), cei de la Antena 3 îi critică pe cei de la PNL pentru că nu prea vor să mărească pensiile cu 40% (și el știe că o asemenea modificare e prea bruscă și ar produce un șoc economiei)dar tace, și etc chestii, el e un om foarte inteligent, știe că aceste lucruri nu sunt ok dar nu zice nimic pentru că ar fi dat afară și ar pierde acele mii de euro (cu care el s-a lăudat că le câștigă), îți zic sincer. Acum în al 12 lea ceas dacă și-ar da o demisie de onoare și ar recunoște că nu e ok ce se întâmplă acolo, jos pălăria, ar avea tot respectul meu, dar din păcate asta e puțin probabil să se întâmple.

De ce e negativ?
În principiul din cele spuse mai sus, dar repet, te poți convinge singur de asta, ca să nu zici că am doar eu ceva cu el, pune o întrebare pe TPU, sau pe Facebook să fie ca un fel de sondaj și o să te convingi că majoritatea îl percep ca un personaj negativ, în principiu pentru că este un apărător al PSD și oricât de stupid ar fi ceea ce fac PSD-iști (am uitat mai sus să zic și de recursul compensatoriu, e ceva destul de notabil) el îi aprobă mereu sau le ia apărarea.

Sper că nu ți-am lăsat impresia că ne certăm
Doar discutăm big grin