| dydydeea a întrebat:

Buna tuturor!
Ma numesc Diana si sunt in clasa a 8 a si am o mare problema...
Dupa cum stiti la finalul clasei a 8 a dam examen si eu nu ma descurc la romana, chiar nu stiu ce sa mai fac cu romana asta, deoarece din clasa a 5 a pana in clasa a8a ni s-a schimbat profesorii chiar anul acesta am avut in primul semestru o profesoara acum avem alta si toate aceste profesoare tineau seama de gramatica cu literatura nu prea le interesa, si cum sa zic... sunt praf la literatura dar in schimb gramatica o stiu la perfectie dar gramatica nu se tine seama la examen ci de literatura, ce sa fac sa stiu si eu sa comentez vresuri la prima vedere chiar si compuneri sa imi iasa cat de cu putinta! va rog orice sfat este bine primit
si daca imi spuneti de meditatii... am mers la profesoara cu care facem romana si nu vrea sa faca meditatii cu mine ( de fapt nu face meditatii cu nici un elev din scoala si la altcineva nu am la cine sa ma duc)
si nu stiu ce sa mai fac, plizzz un pic de ajutor
Chiar as vrea sa iau o nota buna si la romana deoarece la mate sunt AS si sper sa iau cel putin 9 la mate
Mie, din punctul meu de vedere mi se pare cea mai grea materie LIMBA ROMANA si nu MATEMATICA cum spun toti
dau funda! :*

11 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Asa cum ne-ai povestit noua aici despre provocarea ta cu limba romana asa poti sa comentezi si o poezie pur si simplu scrie ce iti trece prin cap legat de textul respectiv; cum la matematica ai o formula pe care o aplici, aici ai o definitie de la care pornesti; ai de comentat un vers ce-a vrut sa spuna poetul prin luna e albastra, te legi de definita pe care o ai asupra lunii, luna este un simbol nocturn iar culoarea albastru aduce la suprafata puritatea; aduci chesti ce le sti despre fiecare cuvant iar pe langa asta le mulezi pe ce intelegi din poezia respectiva, citeste un comentariu al ei sa vezi despre ce e vorba

| deeadeea111 a răspuns:

Si eu cred ca romana este mai grea ca matematica...noi la scoala ne-am cumparat un fel de culegeri cu tesste iar la inceput apare si ceva ce tine de literatura, poate ti-ar fi utile acele notiuni, de asemenea poate ca ar trebui sa-ti mai imbogatesti vocabularul cu unele cuvinte noi pentru a reusi sa faci o compunere buna, spre exemplu poti sa citesti mai mult, cautati pe net subiectele care s-au dat in anii trecuti si incearca sa te uiti si pe barem ca sa poti vedea aproximativ cum se comenteaza ceva

| dydydeea explică (pentru deeadeea111):

Da, asa am sa fac, dar eu m-am tot lasat pe spate crezand ca poate o sa incepem sa facem si noi la scoala teste si sa ne dea si acasa dar degeaba...

| WhiteLife a răspuns:

Buna, draga Andreea!

Nu am patit asa ceva dar stiu cazuri. Este foarte bine ca ai sesizat, asa inseamna ca iti pasa cu adevarat si iti dau unicul sfat pe cere-l stiu si cel care functioneza fara gres: pune-te si citeste ceva ce-ti place. O carte, o carticica, un roman, un basm, ceva, pana ce descoperi ce fel de scrieri iti plac. Eu am descoperit si am inceput sa vorbesc diferit. Multi sesizeaza si le place pentru ca o sa incepi sa ai idei dintr-o data si legatura intre ele.

Iti doresc succes si nu te da batuta!

| Rose123 a răspuns:

Si eu sunt tot a8a. Cred ca marea greutate la romana este ca nu poti sa te ghidezi dupa un plan, ca nu ai o structura anume ci totul tine de intuitie, de felul in care jonglezi cu cuvintele si de felul in care te exprimi. Eu nu as zice ca nu conteaza gramatica deoarece anul asta s-a schimbat strucutura examenului. La partea a2-a s-au mai introdus exercitii de construire a frazei sau de analiza. Ultima compunere de la subiectul 2(B) este pura IMAGINATIE. Nu incerca sa faci totul perfect, sa mergi dupa o schema ca si cum ai lucra la matematica. Aici nu exista reguli sau limite. Probabil singura chestie dificila este compunerea de la partea 1. Acolo trebuie muncit putin...fie vom avea de facut apartenenta la specie(basm, nuvela, schita, fabula etc) fie vom avea de exprimat opinia personala(aici trebuie sa stii structura textului argumentativ). La partea cu demonstratia trebuie sa stii pentru fiecare specie : genul in care se incadreaza(evident...de la asta porneste totul),caracteristici,definitie(cu asta se incepe). La partea cu semnificatie tine tot de vocabular. Sfatul meu este sa-ti cumperi o caret cu modele de astfel de demonstratii si sa incepi sa le citesti ca sa ai cat de cat o viziune,un ghid mai "matematic" asa cum iti place tie. In acelasi timp, citind, iti vei dezvolta vocabularul si iti va fi mai usor sa te joci cu cuvintele astfel incat compunerea ta sa sune frumos happy Sper ca te-am ajutat. Si eu am emotii pentru examene, chiar daca la simulare la romana am luat 9, 50. Nu iti pierde speranta si nu uita ca cel mai important este sa incerci! Da tot ce poti si vei vedea ca rezultatele nu vor intarzia sa apara!

| Meow15 a răspuns:

Dacă ai o prietenă din altă şcoală tot în clasa a 8-a îi poţi împrumuta caietul să vezi ce face ea. Sau îi poţi spune să te ajute. La literatură nu e mult de învăţat. Dacă te ajută cineva, în cel mult o săptămână recuperezi.
Nici eu nu am o profesoară prea bună, adică doar predă şi atât, nu ne ascultă, nu dăm teste. Şi pentru că nu ne punea note, nici nu am mai învăţat, doar am citit de 2 ori lecţia, şi la simulare am luat prima dată 9 şi acum 8. Din punctul meu de vedere nu e greu big grin. Succes :*.

| dydydeea explică (pentru Meow15):

Sincera sa fiu nu am nici o prietena tot in clasa a 8 a.Ce ghinion! Sunt bune notele pe care le-ai luat la simulare, felicitari, daca as lua 6 as fi cea mai fericita ( atat de rau sunt cu romana laughing) )

| VacaCuCabina a răspuns:

Salut, eu sunt in clasa a IX-a, am terminat cu 10, 00 la mate si 9, 00 la romana, si eu sunt cam praf la romana, dar tot ce iti pot spune e sa faci rost de la cineva de definitiile speciilor si genurilor literare care ti se cer la examen si sa le inveti cat de cat bine..pe o scara de la 1-10 cam de un 8-9 e destul, iar cand faci demonstratiile trebuie doar sa scrii in paralel cu definitia..scrii si dai exemple, scrii si dai exemple, eu unul asa am facut, si am scris sa fac 1-2 pagini sau cat se cerea si gata. In schimb, pentru comentarii trebuie sa ai un anumit model, daca ai nevoie de mai multe informatii/detalii imi poti da mesaj privat si o sa discutam. Parerea mea este ca degeaba cumperi culegeri, degeaba incerci sa faci, la romana nu merge : prin exersare, daca intelegi ce trebuie sa faci nu mai ai nevoie de exersare, mai ales ca va fi text la prima vedere, cu ce te ajuta pe tine unele variante facute cu ceva timp in urma?

| beibiisweet a răspuns:

Buna! si eu sunt in clasa a 8-a dar spre deosebire de tine eu nu prea ma descurc la mate(mai ales la geometrie)....eu ma descurc foarte bine la romana deoarece diriginta mea e porfesoara de romana si ea mereu ne tot punea sa luam fel de fel de culegeri, spre exemplu:anul acesta avem 3 culegeri diferite, una este pentru evaluarea nationala si acolo avem modele de texte pe care le lucram mereu(ne da la teme cel putin 3)si ai si parte de gramatica si de literatura.du-te la librarie si cautati o culege si lucreaza exercitiile de acolo... sper ca te-am ajutat:*

| dydydeea explică (pentru beibiisweet):

Mda ai dreptate! Dar in primul semestru si eu ( noi ) lucram modele de teste nationale, in fiecare zi ne dadea cate unul pentru acasa si chiar incepusem sa prind de la profesoara aia pe care o aveam dar cum in semestrul al doilea iar a schimbat-o si ne-a pus alta careia nu prea ii pasa de noi, adica ne zice ''saptamana viitoare dati simulare'' si nu facem nici un test inainte de simulare! si ea nu prea isi da interesul deoarece ii iesita la pensie si nu e platita pentru cat face ore cu noi si de asta ii asa de indiferenta! si apropo de culegeri... am cateva culegeri dar nu stiu cum sa iti zic, as face din ele dar daca ar avea cine sa ma corecteze si sa imi zica cum sa fac, unde am gresit pentru ca e altfel cand iti explica cineva si alta e cand te uiti la barem, asa-i? eu zic ca da,
iti multumesc pentru timpul acordat si itit zic eu ca e usoara geometria laughing dar acum depinde pasiunea fiecaruia, asa cum este a ta spre romana si a mea spre mate laughing :*

| ikerkenzo11 a răspuns:

Si eu am fost in clasa a 8-a si m-am descurcat la amandoua nu ai de ce sa-ti fie teama, un simplu test mai greu:p