| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, probele de la examenul de bacalaureat din Romania sunt peste tot aceleasi?
Spre exemplu, daca in Romania, pentru proba de examen de bacalaureat la limba si literatura romana, trebuie sa citesti autori romani ("Mihai Eminescu", "Ion Luca Caragiale", "Mihail Sadoveanu", "Camil Petrescu", "George Bacovia" si lista poate continua), in Germania trebuie sa citesti autori germani, pentru proba de bacalaureat la limba si literatura germana?
In Marea Britanie sunt obligatorii autorii canonici britanici, spre exemplu " William Shakespeare"?
In Federatia Rusa, un autor important ar fi "Fyodor Dostoevsky ".
In Brazilia, limba oficiala este limba portugheza. Elevii brazilieni trebuie sa citeasca autori portughezi sau cum? Autori care s-au nascut si scris in Portugalia sau/si autori care s-au nascut si scris in Brazilia?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

1)Nu toate tarile dau Bacalaureatul.
De fapt numai in Romania e.
In alte tari sunt alte examene, cu structuri asemanatoare, diferite sau total diferite.In principal se cam studiaza autori nationali, dar nu e o regula peste tot.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, ai maaare dreptate

| troleibuz a răspuns:

De ce minti ca esti student?

| Curious2 explică (pentru troleibuz):

Eu chiar sunt student.
Ce te face sa crezi ca nu sunt?

| troleibuz a răspuns (pentru Curious2):

Nu, nu esti. Esti elev la Cuza in Iasi.

| Curious2 explică (pentru troleibuz):

Cine esti, tu, Troleibuze?
Unii zic ca esti un troll nenorocit, dar eu te cred baiat de treaba si foarte curios.
Ce varsta ai?
Esti elev, student, activ in campul muncii, pensionar?
Ce varsta ai?

| troleibuz a răspuns (pentru Curious2):

Unii zic ca suntem aceeasi persoana.

| Curious2 explică (pentru troleibuz):

Eee.
Poate ca ne avem, noi, ca fratii, dar totusi...