| Darius62 a întrebat:

Buna tuturor, rog sa imi raspunda doar persoanle in cunostinta de cauza. Am 17 ani, sunt baiat, momentan sunt in ultimul an la profesionala mecanica clasa 11 si dupa terminarea scolii profesionale as dori sa continui liceul sportiv chiar daca pierd un an. Oare este posibil sa ma tranfer la liceu sportiv dupa incheierea profesionalei? Si daca da, cu ce conditii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de transfer ci de inscriere in ciclul superior al liceului.
Daca nu implinesti 18 ani pana la inceperea anului scolar atunci poti urma liceul la forma c de zi cu frecventa, respectiv vei intra in cl. a XI-a si vei face 2 clase (XI, XII). Va trebui sa sustii probele sportive in functie de disciplina aleasa.
Daca depasesti aceasta varsta pana la inceperea anului scolar atunci poti continua la liceul la seral sau cu frecventa redusa si nu stiu sa existe liceu sportiv cu aceste forme, dar te poti interesa la Inspectoratul Scolar Judetean.

| Darius62 explică (pentru Ioandelasal):

Pai eu voi face 18 ani in septembrie dar de inscris m as inscrie prin august si atunci nu am 18 ani si cred ca as putea. Nu stiu daca se poate de la profesionala la liceu si cu ce conditii

| Ioandelasal a răspuns (pentru Darius62):

Am fost destul de clar ca varsta de 18 ani se ia in considerare comparand cu data inceperii anului scolar nu atunci cand te inscrii.
Si repet: nu este vorba de un transfer ci de continuarea studiilor.