| TheChamp a întrebat:

Buna tuturor, sunt curios daca este cineva pe aici care-mi poate recomanda o carte (sau in fine, mai multe eventual), sau o sursa in general, despre cresterea si ingrijirea animalelor domestice care produc hrana, adica porci, capre, vaci, iepuri etc,
Aici ma refer la ingrijirea lor fara ajutorul medicinei veterinare moderne, asa cum era acum sute de ani, cand oamenii se descurcau singuri in propria gospodarie.
Dau funda

Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

Ce vrei tu să știi ar trebui să înveți de la bunicii tăi, sau de la alții mai în vârstă care s-au ocupat cu animalele. Și asta se învață în timp, nu poți "peste noapte".
Ce carte vrei tu, nu știu dacă există. Eventual, mergi la o librărie și vezi cuprinsul din carte și, dacă îți place, o cumperi.

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Există pe YouTube canale dedicate creșterii animalelor în stil clasic, vechi.
În rest, agrozootehnia tradițională va dispărea în timp, dacă nimeni nu o preia de la bătrâni.
Iar, una dintre regulile de bază este comuniunea om-animal, respect și atenție.

| Catrice a răspuns:

Stai un an la țară și înveți fix ce vrei.