| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, un student ar putea studia literatura si psihologia?
Cele doua sunt legate intre ele, oarecum.
Chiar daca psihologia este o stiinta, iar literatura este un domneiu al cunoasterii.

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Sunt legate cum e si astronomia cu marketingul...

In alta ordine de idei, conform sistemului nostru de invatament universitar ai 3 variante.

1. Faci cele 2 facultati, una dupa alta (din care doar una la buget) si termini in 6 ani.
2. In functie de universitate (nu toate au optiunea asta) poti face una din cele 2 facutlati si poti contracta cateva discipline transversale de la celalta. Asta inseamna ca licenta o vei avea doar la unul din cele 2 domenii iar pentru unui din ele nu vei fi trecut decat prin cateva cursuri cvasi-generice.
3. Legea educatiei permite cu acordul consiliilor facultatilor sa faci 2 facultati concomitent, din nou doar una va fi la buget si in sesiunea va fi crimal dar cu dedicare si munca de convingere sa iti aprobe consiliile cererea poti sa le faci pe ambele in 3 ani.

Acum na, realitatea e ca desi psihologia e mai ok la angajabilitate, literatura nu o sa te aute decat daca vrei sa predai limba romana ca si caddru didactic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai cum sa nu? Poate sa studieze ce vrea el sa studieze. Chiar si 10 domenii in paralel.

Acum, ca asta e putin probabil... aia e.

| Nemessys a răspuns:

De ce sa nu poata? Nimeni nu ar trebui sa se limiteze si sa invete doar ce priveste la scoala sau la facultate.
Facultatea ne pregateste pentru cariera, dar noi? La persoana noastra cine lucreaza? Cu siguranta nu facultatea.

| Sophieka a răspuns (pentru Nemessys):

Un raspuns superb!

| Nemessys a răspuns (pentru Sophieka):

Multumesc! happy