| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, va rog sa imi dati exemple de politici socialiste si politici social-democrate.
Cu ajutorul lor, sper ca voi putea intelege mai bine cele doua doctrine.

1 răspuns:
| gogu220 a răspuns:

În socialism e simplu, există un singur partid, autoritar, toţi merg în linie, care deschidea gura era dus la muncă silnică pe motiv că era "duşmanul poporului", totul era pe cartelă şi dacă partidul vroia să îţi dea butelie bine, dacă nu, zicea că nu te implici în bunăstarea partidului chiar dacă aveai 5 copii.
În democraţie sunt 50 de partide politice, orice beţiv înjură partidul care este la conducere, nu te întreabă nimeni de ce nu ai servici, dar poţi să ai şi două sau trei.